Постановою Правління Національного банку від 19 травня 2020 року № 65 затверджено нове Положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Постанова набирає чинності 22 травня. Положення розроблене у зв'язку з уведенням у дію 28 квітня 2020 року нових вимог законодавства з питань фінансового моніторингу. Про це інформує сайт НБУ.
Банки застосовуватимуть нові вимоги:
- для нових клієнтів - із дати набрання чинності Законом (із 28 квітня);
- для існуючих клієнтів - під час планової перевірки їх даних (процедура KYC - "Знай свого клієнта").
Головна перевага нового Закону, за словами Нацбанку, дистанційна ідентифікація та верифікація клієнта. Відтепер для відкриття рахунку в новому банку візит до відділення або особиста зустріч із представником банку непотрібна. Національний банк затвердив повноцінні та спрощені моделі (у разі дотримання лімітів) дистанційної ідентифікації:
- повноцінні моделі: BankID НБУ, кваліфікований електронний підпис (КЕП), відеотрансляція;
- спрощені моделі: BankID НБУ; КЕП; платіж із власного рахунку на окремий рахунок банку; зчитування даних із чипа біометричного документа (закордонного паспорта чи паспорта у форматі ID-картки); верифікація даних із бюро кредитних історій.
Як відбуватиметься відеоверифікація на практиці?
Фактично працівник банку може за допомогою відеозв'язку поспілкуватися з клієнтом та перевірити в нього документи:
- для паспортів нового зразка (біометричний паспорт або ID-картка) - банк дистанційно зчитуватиме дані з чипу та перевірятиме відповідність обличчя. Інший спосіб - візуальна оцінка документа, захисних елементів та логічна перевірка даних;
- для паспортів старого зразка ("книжечки") - банк візуально оцінюватиме документ, перевірятиме відповідність обличчя та проводитиме додаткову перевірку за допомогою BankID НБУ; КЕП; додаткових документів; звірка даних із інформацією з бюро кредитних історій.
Оновлено вимоги до виявлення кінцевих бенефіціарних власників
Банки під час ідентифікації та верифікації юридичних осіб повинні розуміти, хто є кінцевим бенефіціарним власником підприємства. Раніше банки для цього використовували переважно тільки інформацію з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізосіб - підприємців та громадських формувань. Відтепер банки повинні використовувати інформацію не тільки з цього реєстру, а й з інших джерел.
Деталізовані правила щодо переказу коштів
Національний банк надав деталізований опис технічних налаштувань під час проведення грошових переказів. Йдеться виключно про технологічні процедури та застосування ризик-орієнтованого підходу під час моніторингу переказів коштів.
Запроваджено процедуру інформування про порушення фінмоніторингу (whistle-blowing)
Національний банк запровадив міжнародну практику інформування про порушення фінмоніторингу. Банки мають створити анонімні канали інформування про порушення. Цією процедурою може скористатися будь-який працівник, який виявив порушення, і має повідомити відповідального працівника банку за фінмоніторинг або керівника банку про нього. Таку процедуру запровадить і Національний банк. Цим каналом можуть скористатися не тільки працівники банків, а й треті особи.
Інші концептуальні зміни нового Положення:
- затверджено три моделі визначення відповідального працівника за фінмоніторинг;
- установлено порядок замороження/ розмороження активів осіб із списку терористів;
- встановлено базовий перелік критеріїв ризику та індикаторів підозрілості фінансових операцій;
- запроваджено інструмент покладання. Банки зможуть використовувати результати ідентифікації та верифікації від зобов'язаних третіх осіб та доручати цю функцію агентам;
- надано ознаки неналежної системи управління ризиками банку.
Детально про основні моменти, які запровадив новий Закон про фінмоніторинг, читайте в матералі сучасного медіа для бухгалтерів "Інтербух" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.
Читайте також:
- "Блокування банками операцій понад 5 тисяч і створення баз підозрілих клієнтів - позиція НБУ";
- "Підприємства штрафують за неподання інформації про власника - Мін'юст визначив процедуру";
- "Псевдопродаж ювелірки є ознакою фінансової піраміди, за що слід блокувати рахунки клієнтів - НБУ";
- "ТОП-14 пояснень НБУ про переказ коштів за новими правилами фінмоніторингу";
- "Держфінмоніторинг озвучив порядок реєстрації бухгалтерів та ріелторів суб'єктами фінмоніторингу";
- "Переказ з карти на карту та інші операції звичайних людей із 28 квітня - пояснення НБУ";
- "Із 28 квітня бухгалтери і ріелтори повинні повідомляти про фіноперації своїх клієнтів - як саме";
- "Новий фінмоніторинг вимагає по-новому подавати відомості про кінцевих власників підприємства".
Більше інформації про те, як бізнесу попередити наслідки кризової ситуації вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН. Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте зважені рішення вже сьогодні.
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.