Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Верховний Суд розглянув справу про звільнення бухгалтера з особистих мотивів керівника

11.06.2020, 17:10
506
0

Керівника притягнули до кримінальної відповідальності через незаконне звільнення бухгалтера
Керівника притягнули до кримінальної відповідальності через незаконне звільнення бухгалтера

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду розглянув справу про незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів керівника підприємства. Йдеться про постанову від 15.04.2020 р. у справі № 321/1753/16-к.

Більш ніж 70 млн. судових рішень можна знайти у системі VERDICTUM. Бажаєте отримати тестовий доступ до системи VERDICTUM - тисніть сюди.

Як установили суди, директор ТОВ грубо порушуючи законодавство про працю та ст. 43 Конституції України, усвідомлюючи можливість безпосереднього впливу на особу, з особистих мотивів, зокрема через неприязні стосунки та бажання влаштувати на звільнене місце свою дружину, тричі незаконно звільняв потерпілого з посади бухгалтера, а суд тричі поновлював його на посаді.

В розглянутому кримінальному провадженні обов'язково вирішувалося питання про те, чи були звільнення потерпілого незаконними та чи були вони вчинені з особистих мотивів.

Трьома рішеннями місцевого суду підтверджено, що директор ТОВ протягом менш ніж двох років тричі незаконно звільняв потерпілого із займаної посади. Зокрема, в одному з цих рішень суд встановив, що в наказі про звільнення взагалі не було зазначено, який саме проступок бухгалтера став підставою для розірвання трудового договору, укладеного сторонами, а також не було дати його вчинення. Ще одним рішенням звільнення бухгалтера відбулося в той самий день, коли був виданий наказ про його поновлення.

Водночас при розгляді судами в порядку цивільного судочинства справ, які стосуються незаконного звільнення та поновлення на посаді, не обов'язково установлювати факт наявності чи відсутності мотиву такого звільнення, в тому числі особистого мотиву. Суди в таких справах повинні лише констатувати законність або ж незаконність звільнення працівника з посади.

Проте суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що особистий мотив підтверджують, окрім показань потерпілого, показання допитаних у судовому засіданні свідків і досліджені документи.

Так, 5 свідків зазначили, що в ТОВ конфлікти виникали виключно між директором та бухгалтером. Останній на зборах критикував директора, який, у свою чергу, говорив про те, що бухгалтер не виконує своїх посадових обов'язків, хоча в інших працівників претензій до роботи бухгалтера не було.

Матеріалами кримінального провадження встановлено, що директор ТОВ звільнив бухгалтера з метою влаштувати на його місце свою дружину, яка після звільнення потерпілого і зайняла вакансію. Даних про те, що директор намагався знайти іншого спеціаліста на посаду бухгалтера, матеріали кримінального провадження не містять (директор не звертався до районного центру зайнятості з інформацією про наявну в ТОВ вакантну посаду бухгалтера).

А тому суди зробили правильні висновки про наявність у засудженого особистого мотиву при незаконному звільненні потерпілого з посади бухгалтера.

Отже, Верховний Суд погодився із судовими рішеннями місцевого та апеляційного судів щодо винуватості особи у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 та 2 ст. 172 ККУ.

За повідомленням сайту Судової влади України.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар