У ПКУ не передбачено будь-яких коригувань фінансового результату щодо операцій з відступлення права вимоги. Тому всі платники податків відображають їх в обліку з податку на прибуток за бухгалтерськими правилами.
Операції з відступлення права вимоги за нормами пп. 196.1.5 ПКУ не оподатковують ПДВ. Указана норма передбачає, що не є об'єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій, крім факторингових операцій, якщо об'єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.
Отже, на операції з відступлення права вимоги не потрібно оформляти податкову накладну.
Первісний кредитор у разі відступлення права вимоги норми п. 199.1 ПКУ в такому випадку не застосовує.
Але якщо платник податку для здійснення безпосередньо факторингової операції придбав з ПДВ товари/послуги (наприклад, консультаційні, юридичні послуги), які повністю або частково було використано у факторингових операціях, то за такими придбаними товарами/послугами платник податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ.
Розлогіше про це читайте у статтях видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН:
- "Відступлення права вимоги: правові аспекти";
- "Відступлення права вимоги за грошовою заборгованістю: облік у первісного кредитора";
- "Відступлення права вимоги за товарною заборгованістю: облік у первісного кредитора";
- "Відступлення права вимоги за грошовою заборгованістю: облік у нового кредитора";
- "Відступлення права вимоги за товарною заборгованістю: облік у нового кредитора";
- "Відступлення права вимоги грошової заборгованості: облік у боржника";
- "Відступлення права вимоги товарної заборгованості: облік у боржника".
Для отримання доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, іншим документам та інструментам інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішайте скористатися тестовИм доступом і оцініть зручність та швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.
Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.