Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Сумісників безпідставно позбавили права на отримання лікарняних – Федерація профспілок

Реклама

Федерація профспілок не оминула увагою проблему з надання лікарняних працівникам, які окрім основного місця роботи працюють за сумісництвом.

Вона виникла у зв'язку з набранням чинності з 1 січня 2023 року нової редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Адже у періоди до 1 січня 2023 року лікарняні виплачувалась як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом.

Натомість чинна із 1 січня 2023 року ст. 22 Закону № 1105 передбачає, що допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах застрахованим особам надають за основним місцем роботи або за місцем роботи за сумісництвом.

Це призвело до того, що на місцях надають роз'яснення, що допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах застрахованим можливі за основним місцем роботи і лише коли застрахованою особою не реалізовано право на таку допомогу за основним місцем роботи, тоді допомогу надають за сумісництвом.

Позбавлення застрахованих осіб на отримання страхових виплат за місцем роботи за сумісництвом - безпідставне. Адже як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом працівники підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і відповідно за цими місцями роботи за них сплачується ЄСВ.

Допомогу по тимчасовій непрацездатності надають застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату зарплати (доходу), у разі настання одного з визначених нею страхових випадків. Таким чином, у разі тимчасової непрацездатності допомога має надаватися як компенсація втрати зарплати за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом.

При обчисленні середньої зарплати (доходу) для допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховують всі види зарплати (доходу) в межах граничної суми місячної зарплати (доходу), на яку нараховуються страхові внески. При цьому не зазначено, що враховують зарплату лише за основним місцем роботи.

Тому Федерація профспілок України звернулась до Мінсоцполітики щодо усунення цієї проблеми. Крім того, СПО об'єднання профспілок звернувся до голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів з проханням ініціювати зміни до ст. 22 Закону № 1105 щодо забезпечення прав застрахованих осіб на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності та вагітності і пологах як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

В Мінсоцполітики опрацьовується питання щодо внесення необхідних законодавчих змін. Водночас Голова Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів не підтримала пропозицію щодо ініціювання законодавчих змін, проте профспілкові пропозиції надіслано до КМУ для їх опрацювання.

Також читайте статті:

- Лікарняні суміснику - тепер лише ексклюзив;

- Алгоритм призначення лікарняних і декретних у 2023 році;

- Лікарняний дайджест від ПФУ.

Де читати про трудові зміни в умовах воєнного стану? У рішенні LIGA360:HR. Особливості дистанційної роботи, найму і звільнення працівників, бронювання й війського обліку та інші актуальні питання. Замовте LIGA360 - дізнавайтеся першими про найважливіше.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини