Кабмін зареєстрував у парламенті проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо звітування в рамках залучення міжнародної допомоги (№10339 від 13.12.2023 р.). Його розробили для забезпечення звітування підприємствами про використання коштів фінансової допомоги, отриманої від міжнародних фінансових інституцій з метою підтримки процесу відновлення та реконструкції в Україні.
Запропонованими змінами передбачено таке:
- юридичні особи, які прямо або опосередковано мають у розпорядженні, отримують та використовують кошти міжнародної допомоги, подають фінансову звітність, аудиторські звіти та будь-які інші документи Мінфіну через автоматизовану інформаційну систему, яку передбачено створити у Мінфіні згідно з положеннями цього законопроєкту;
- критерії до суб'єктів аудиторської діяльності, які мають право надавати аудиторські послуги з обов'язкового аудиту фінансової звітності юридичних осіб та виконувати інші обов'язкові завдання з перевірки використання цих коштів, встановлює Мінфін;
- суб'єкти аудиторської діяльності, які згідно із законодавством мають право надавати юридичним особам аудиторські послуги з обов'язкового аудиту фінансової звітності та/або з виконання інших обов'язкових завдань з перевірки використання цих коштів, подають до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю інформацію про надання таких послуг.
Для цілей цього Закону міжнародна допомога - допомога, що надається міжнародними фінансовими організаціями, іноземними державами та іноземними донорами у вигляді коштів. Цей Закон не поширюється на міжнародну допомогу, що надається у вигляді міжнародної технічної та гуманітарної допомоги.
На сьогодні юридичних осіб (окрім наділених бюджетними повноваженнями згідно із законодавством) під час воєнного стану звільнено від обов'язку подавати фінансову звітність, забезпечувати проведення аудиторської перевірки фінансової звітності та, відповідно, оприлюднювати фінансову звітність разом з аудиторським звітом. Окрім цього, під час дії воєнного стану і протягом шести місяців після нього суб'єкти аудиторської діяльності можуть не надавати згоди на проведення перевірок з контролю якості аудиторських послуг. Це, на думку Мінфіну, містить ризики погіршення системи звітування юридичними особами та незабезпечення контролю якості аудиторських послуг згідно з вимогами міжнародних стандартів аудиту.
Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням.
Читайте також:
- Фінансовий моніторинг під час війни: на кого поширюється
- Держпідприємство безоплатно отримало ОЗ: як обчислювати податкову амортизацію
- У якому обсязі потрібно подавати до ДПСУ фінзвітність, складену за МСФЗ
- Чи потрібна податківцям консолідована фінзвітність підприємств?