Громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва (ч. 1 ст. 35 ЗКУ).
Зокрема, безоплатно можна отримати у власність для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара землі (пп. «в» ч. 1 ст. 121 ЗКУ).
Податківці Головного управління ДПС у Запорізькій області нагадали, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ), що оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV.
Причому пп. 269.1.1 ПКУ встановлено, що платниками земельного податку є:
власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.
Попередьте незаконні дії з об'єктами нерухомості та діяльність "чорних реєстраторів". Налаштуйте моніторинг в SMS-Маяк та отримуйте сповіщення про будь-які дії щодо майна компанії. Деталі за посиланням.
Водночас об'єктами оподаткування земельним податком є:
земельні ділянки, які перебувають у власності (пп. 270.1.1.1 ПКУ);
земельні частки (паї), які перебувають у власності (пп. 270.1.1.2 ПКУ);
земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування (пп. 270.1.1.3 ПКУ).
У п. 286.1 ПКУ автори прописали, що підставою для нарахування земельного податку є:
дані державного земельного кадастру;
дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);
дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);
рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї);
дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, визначеного у встановленому КМУ порядку.
Проте відповідно до п. 281.1 ПКУ від сплати земельного податку звільнили:
осіб з інвалідністю першої і другої групи;
фізосіб, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
пенсіонерів (за віком);
ветеранів війни;
осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII;
фізичних осіб, які визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати земельного податку для таких категорій фізосіб поширюється на земельні ділянки, визначені п. 281.2 ПКУ.
Нараховують фізособам суми плати за землю контролюючі органи і надсилають платнику податку до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ.
Отже, якщо земельні ділянки приватизовані громадянами - членами садівничого товариства, які отримали документи, що засвідчують право на земельну ділянку, то такі громадяни, є платниками земельного податку.
Нова LIGA360 змінює підходи в роботі з інформацією. Відтепер всі джерела даних в єдиному комплексному продукті: законодавство, судові рішення, аналітика, реєстри, санкційні списки та медіа. Замов індивідуальну презентацію прямо зараз.