Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації згідно із ст. 104 ЦКУ.
З дати прийняття рішення про її ліквідацію всі обов'язки керівника юрособи переходять до ліквідаційної комісії (ліквідатора).
При цьому, відповідальність за бухгалтерський облік господарських операцій, пов'язаних з ліквідацією підприємства, включаючи оцінку майна і зобов'язань підприємства та складання ліквідаційного балансу і фінансової звітності, покладається на ліквідаційну комісію, яка утворюється відповідно до законодавства (ч. 9 ст. 8 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV).
Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати прийняття рішення про його ліквідацію (ч. 3 ст. 13 Закону № 996-XIV).
При ліквідації підприємства ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс та у випадках, передбачених законом, публікує його протягом 45 днів після затвердження (ч. 5 ст. 14 Закону № 996-XIV).
До затвердження ліквідаційного балансу ліквідатор складає та подає податковим органам, ПФУ та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період (ч. 10 ст. 111 ЦКУ).
До зняття з обліку юрособи як платника податків, зборів, обов'язкових платежів ліквідаційна комісія зобов'язана здійснювати розрахунок зобов'язань щодо таких податків, зборів, обов'язкових платежів, сплачувати їх і подавати відповідну звітність. При цьому ліквідатор складає та подає до органів ДПС податкову звітність за останній звітний період до затвердження ліквідаційного балансу.
За неподання або подання платником податків податкової звітності з порушенням строків, визначених ПКУ, передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірах, встановлених п. 120.1 ПКУ.
Водночас згідно з п. 124.1 ПКУ, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.
Податківці зауважили, що ПКУ не передбачено виключень щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності та/або несвоєчасну сплату податків у період ліквідаційної процедури. Тобто, за несвоєчасне подання звітності та/або несвоєчасну сплату податків ліквідатором у період ліквідаційної процедури до юрособи, яка припиняє діяльність, застосовуються штрафи в розмірах, встановлених п. 120.1 та/або п. 124.1 ПКУ.
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 132.01 розділу «Запитання - відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua.)
Відкрийте законодавство на 360! Спробуйте нову LIGA360 з інноваційними зв'язками документів. До кожного НПА - знайдуться пов'язані закони, судові рішення, практичні ситуації та аналітичні документи. Замовте презентацію для своєї компанії.