Керівник НБУ Андрій Пишний пояснив NV, які зміни готують у грошовій сфері країни, як ці новації вплинуть на держбюджет і до чого тут історія гривні. Як відомо, вже тривалий час Нацбанк лобіює ідею заміни копійок монетами «шаг».
«Зараз ми перебуваємо на етапі, коли очікуємо, що парламент зареєструє законопроєкт про зміну копійки на шаг. Вірю в те, що він не лише зареєструє, але й підтримає ухвалення таких законодавчих змін. І ми нарешті остаточно закріпимо безумовний, виключно український, обґрунтований і побудований на історичних документах грошовий ряд, починаючи від найдрібнішої частини гривні», - пояснив Андрій Пишний.
Він також висловився щодо можливої критики нововведень. За його словами зміни не вимагатимуть додаткових витрат: «Жодних додаткових витрат ні з боку Національного банку, ні з державного бюджету для заміни копійки на шаг не потрібно. В обігу перебуває майже 15 млрд монет різного номіналу, з них майже 5,5 млрд - це 10 і 50 копійок. Національний банк щороку з метою заміни монет, які зношуються і виводяться з обігу, повинен докарбовувати нові. У цьому році вже заплановано докарбування щонайменше 20 млн монет. Ми хочемо, щоб це наступне докарбовування стосувалося монет, номінованих не в копійках, а в шагах».
Відповідно у певний момент в обігу будуть одночасно і копійки, які були виготовлені раніше, і шаги, маючи абсолютну рівнозначність з погляду їхнього статусу як платіжного засобу.
«Символізм цього рішення набагато потужніший. Ми вичищаємо остаточно з українського законодавства все, що нас хоч якось споріднює з «москвою». Всі грошові реформи інших країн після розпаду Радянського Союзу відбулися кардинально, на глибинному рівні, в кожній колишній республіці, ніде не залишилися копійки, крім «росії» та «білорусі»», - каже Пишний.
Він також відповів на другий напрям критики, що мовляв новація - не на часі: «В Україні зараз є колосальний запит на відновлення нашої справжньої історії та культури. Ми змінюємо назви вулиць, ми розуміємо, що в нас є власні історичні, культурні, політичні постаті. Ми себе ніби віднаходимо заново. І коли мені кажуть: «Не на часі», запитую: «А коли на часі повертати своє, якщо не зараз, скажіть?»».
Перехідний період від копійок до шагів Андрій Пишний охарактеризував як тривалий органічний процес заміни, коли потреби здавати чи бігти обмінювати не буде. Адже не буде примусово вилучатися копійка. «Просто на заміну тієї монети, яка виводитиметься з обігу, буде в достатньому обсязі карбуватися монета відповідного номіналу, але вже з назвою, яка є питомо українською - шаг. Це, зокрема, дасть змогу уникнути додаткових витрат, пов'язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни», - пояснив очільник НБУ. Він нагадав, що усі колишні республіки Радянського Союзу змінили свої грошові одиниці, включно з дрібними монетами, на питомо національні назви. Тоді як Україна ввела в обіг гривню, але залишила, незрозуміло чому, копійку.
«Ви не відчуєте жодних негативних наслідків. Проте у вашій кишені з'явиться монета, яка буде шагом. Можливо, діставши її, ви розповісте своєму онуку чи онучці, чому саме у вас є і копійка, і шаг. І я вас запевняю, під час цієї розповіді ви знайдете десятки аргументів сказати, що ось ця, майже однакова за своїм номіналом монета, але з назвою шаг, є набагато ціннішою. І ця розповідь, можливо, матиме одне з ключових значень для нашого наступного покоління», - резюмував банкір.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.