Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Штрафи за продаж товарів на інтернет-платформах: що кажуть ДПС та нардепи

11 квітня 2025, 12:15
227
0
Автор:
Реклама

У підприємницьких та бухгалтерських колах продовжується обговорення заяви податківців про посилення відстеження продажів через Інтернет (передусім - без реєстрації підприємцем) та заяви ДПС про те, що вона не переслідує продаж особистих вживаних речей на інтернет-майданчиках.

Податківці навіть у категорії 103.02 ЗІР запевнили, що продаж особистих вживаних речей не є об'єктом податкового контролю. При цьому визнали - органи ДПС проводять моніторинг маркетплейсів та соціальних мереж з метою встановлення громадян, які нехтуючи обов'язком реєстрації підприємницької діяльності здійснюють системний продаж товарів протягом значного проміжку часу з метою отримання прибутків не сплачуючи при цьому податків. При цьому ДПС розмежовує не систематичні продажі власних вживаних речей та системну підприємницьку діяльність з продажу товарів громадянами. «Продаж особистих вживаних речей через маркетплейси OLХ, Prom.ua тощо або через соціальні мережі наразі не є об'єктом податкового контролю з боку ДПС», - сказали податківці. Зверніть увагу на оце промовисте «наразі».

Утім, не всі драматизують ситуацію. На хід указаного обговорення з нотками іронії відреагував голова парламентського податкового комітету Данило Гетманцев: «Несеться чергова зрада щодо податкової, яка через чеки може дізнатися хто продає товар і звинуватити в підприємництві без реєстрації».

Він нагадав, що підприємництво - це самостійна, на власний ризик, систематична діяльність з метою отримання прибутку. Тож нардеп резюмує: «Ні, продаж вживаних шкарпеток, навіть розпарених, навіть більше 3х, навіть більше 30-ти не є і ніколи не буде підприємництвом. І ні, для цього не потрібно реєструватися ФОП. Іноді виникає враження, що ані тим, хто робить заяви, ані тим, хто їх коментує просто нема чим зайнятися, а відкрити-почитати закон ліньки. Зради нема, розходимося».

Водночас Данило Гетманцев вказав: «Ну, а якщо це реальний бізнес без реєстрації, тоді так, проблеми будуть. Не бачу жодної підстави чому ті, хто працюють в чорну мають право на перевагу перед тими, хто зареєстрований».

Утім, не всі так оптимістично налаштовані. Нардеп Ніна Южаніна, яка теж входить до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, нагадала, що Наказом № 601 була затверджена нова форма фіскального касового чеку за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу.

Ніна Южаніна так коментує відповідну новацію: «Такий фіскальний чек, наприклад, видається ПІД ЧАС проведення ОПЛАТИ за отриману НА УМОВАХ ПІСЛЯПЛАТИ посилку на Новій Пошті чи Укрпошті. І цей чек, із зазначеними в ньому даними про отримувача коштів (ПІБ, податковий номер чи номер паспорта, номер рахунку і т.д) та суму перерахованих коштів, передається до податкової. І мова НЕ ТІЛЬКИ ПРО ПРОДАЖ ЧЕРЕЗ ЦИФРОВІ ПЛАТФОРМИ. Не важливо, як покупець дізнався про товар, ВАЖЛИВО ЯК І КОЛИ ВІН ЙОГО ОПЛАЧУЄ. Фізособа щось продала (неважливо чи через OLX, Telegram, або навіть через об'яву в газеті) і відправила її покупцю Новою Поштою з післяплатою - податкова отримає від NovaPay чек з реквізитами покупця і продавця і сумою операції».

На її думку, як саме податківці використають цю інформацію - велике питання: «Спочатку податкова лякає незаконною підприємницькою діяльністю, а потім пише, що «лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності». Визначення що таке «систематичний» в законі немає, але є постанова пленуму ВСУ від 2003 року, де визначено що СИСТЕМАТИЧНО - це БІЛЬШ як три РАЗИ НА РІК».

Ніна Южаніна зауважує, що тут більше питань ніж відповідей, адже як визначатимуть однорідність товару також незрозуміло, та й у фіскальному чеку за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу конкретного товару взагалі немає. Вона не згодна, що у податкового органу не вистачить людського ресурсу відстежувати продажі громадян, адже ця інформація автоматично збиратиметься по кожній особі та ніяких зайвих зусиль не знадобиться.

Нардеп резюмує: «Якщо раніше податкова не могла виявити такий дохід, то тепер вона його бачить. І за неподання декларації та несплату податків може застосувати санкції. Але ТІЛЬКИ вже у 2026 році. До того часу ніяких санкцій до такої фізичної особи податкова застосувати не зможе (якщо, звісно, не буде доведено незаконну підприємницьку діяльність)».

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте з новим комплексним рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини