Кабмін зареєстрував у парламенті свій проєкт Закону про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти (№13193 від 18.04.2025 р.), про який ми вже розповідали. Зараз ст. 23 Закону про мобілізацію надає відстрочку від призову на військову службу здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентам-стажистам, аспірантам та докторантам, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, а також науково-педагогічним працівникам закладів вищої освіти з науковими ступенями.
З початком повномасштабної російської агресії ця норма сприяла уникненню призову значною кількістю військовозобов'язаних призовного віку, які вже здобули певний рівень освіти і вступили у 2022 - 2024 роках до закладів освіти для здобуття рівня освіти, який є рівним, а в деяких випадках є навіть нижчим за раніше отриманий освітній рівень. Так, за останнє півріччя суттєво зросла чисельність здобувачів професійної (професійно-технічної) (до 17 338) і здобувачів фахової передвищої освіти (до 75 618) з числа військовозобов'язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають освіту в послідовному порядку. Разом з тим, здобувачі освіти, які здобувають освіту у непослідовному порядку, та особи, які почали здобувати освіту за кордоном після 24 лютого 2022 року, не полишають спроби в судовому порядку оскаржити законодавчу вимогу щодо відстрочки від мобілізації для здобувачів освіти, визначену пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону про мобілізацію, яка не поширюється на здобувачів освіти, що здобувають освіту в непослідовному порядку, і на осіб, які навчаються в іноземних закладах освіти.
Тож з метою забезпечення національних інтересів України, уникнення можливостей використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації та усунення існуючих прогалин у законодавстві, які створюють умови ухилення чоловіків призовного віку від мобілізації, уряд пропонує внести зміну до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону про мобілізацію.
Крім того, внаслідок змін у законодавстві в закладах вищої освіти частина науково-педагогічних працівників з науковими ступенями перейде до складу педагогічних працівників, а отже втрачають право відстрочки від призову. Цю проблему теж хочуть врегулювати законопроєктом.
Додатково хочуть врегулювати питання надання відстрочок від призову для педагогічних працівників закладів позашкільної освіти за певними напрямами. З метою недопущення зловживання статусом та ухилення від мобілізації, пропонується надати відстрочку лише педагогічним працівникам закладів позашкільної освіти державної та комунальної власності, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти та організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами.
Де читати про трудові зміни в умовах воєнного стану? Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.