Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Депутати знову хочуть повернути паперові лікарняні – що планують

25 квітня 2025, 13:15
737
0
Автор:
Реклама

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного та за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо удосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності (реєстр. № 13062), поданий народними депутатами Д. Арахамією, Г. Третьяковою, М. Радуцьким та іншими.

Цей законопроект передбачає внесення змін та доповнень до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якими пропонується:

  • удосконалити процес проведення перевірок листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування;

  • уточнити механізм компенсації сум страхової виплати у разі встановлення необґрунтованості видачі листка непрацездатності та оскарження вимоги на компенсацію;

  • передбачити можливість використання паперових листків непрацездатності на період воєнного стану та три місяці після його припинення чи скасування тощо.

Таким чином нардепи повернулися до ідеї використання паралельно паперових та електронних листків непрацездатності як підстави для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Ми вже розповідали, що нещодавно у Верховній Раді провалився законопроєкт №11418, який теж передбачав можливість використання паперових лікарняних поруч з електронними.

У законопроєкті № 13062 пропонують забезпечення можливості для пацієнтів - у випадку відсутності у лікуючого лікаря технічного доступу до електронної системи охорони здоров'я, що унеможливлює формування електронного медичного висновку про тимчасову непрацездатність - отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності на підставі паперового листка непрацездатності, а також йдеться про вдосконалення процесу перевірки листків непрацездатності уповноваженими особами.

Отже, пропонується внести до статті 9 розділу VII Закону - враховуючи випадки відсутності у лікарів технічної можливості для доступу до електронної системи охорони здоров'я на тимчасово окупованих або на деокупованих територіях, через труднощі в отриманні пацієнтами допомоги по тимчасовій втраті непрацездатності - можливість в умовах воєнного стану формування та видачі паперового листка непрацездатності у разі відсутності технічної можливості його формування в електронному вигляді.

Також законопроєкт № 13062 має врегулювати процес перевірки листків непрацездатності, та документів, що є підставою для їх формування. Пропонують закріпити, що перевірки медичних висновків про тимчасову непрацездатність (електронний документ, що є підставою для формування листка непрацездатності) мають право робити тільки уповноважені лікарі з відповідною кваліфікацією та досвідом роботи. Відповідно до наданих їм повноважень, вони будуть перевіряти обґрунтованість медичних висновків про тимчасову непрацездатність та приймати відповідні рішення (про не/обґрунтованість медичного висновку про тимчасову непрацездатність), що будуть підставою для не/формування вимоги Пенсійним фондом щодо усунення порушення та повернення коштів.

Відбір та залучення таких лікарів має здійснюватися за прозорою автоматизованою процедурою за допомогою електронної системи охорони здоров'я, дотримуючись принципу екстериторіальності. Норми про екстериторіальність та деперсоналізованість даних пацієнтів при перевірках повинні мінімізувати корупційні ризики при прийнятті рішення щодо обґрунтованості видачі або продовження листка непрацездатності. За результатами проведеної уповноваженими особами перевірки, Пенсійний фонд отримає право вимагати від закладів охорони здоров'я усунення порушень, або ж повернення коштів виплачених за листком непрацездатності, визнаним необґрунтованим.

Також хочуть удосконалити процес повернення надміру виплаченої суми страхової виплати за листком непрацездатності, визнаним необґрунтованим, надавши закладу охорони здоров'я можливість оскаржувати рішення та, за необхідності, надавати докази, які свідчать про правомірність дій лікаря під час формування висновку про тимчасову непрацездатність.

Актуальні кадрові питання-2025 - у новій LIGA360. Військовий облік, бронювання працівників, нестандартні кейси при нарахуванні й виплаті відпускних, лікарняних тощо. Замовте презентацію прямо зараз.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини