Ми вже неодноразово писали, що після 5 червня 2025 року спливає термін дії автономних торговельних заходів (АТЗ), які ЄС запровадив для підтримки України після початку повномасштабного російського вторгнення. Простими словами - це режим вільної торгівлі між ринком України і ринком ЄС без тарифів і квот.
Зараз Україна веде діалог з усіма партнерами в ЄС, щоб продовжити дію АТЗ принаймні до кінця цього року, аби зберегти безмитний режим торгівлі між Україною і ЄС до укладення нової двосторонньої торговельної угоди. У Мінагрополітики, приміром, вважають, що безмитну торгівлю України з ЄС треба продовжити бодай на півроку. Але не все так просто.
«Це стосується на перший погляд невеликої групи - 30 позицій номенклатури аграрної продукції, але дуже важливих для нас в плані експорту та забезпечення валютних надходжень. За оцінками експертів, припинення дії нинішнього торговельного режиму, яке має статися менш ніж через два місяці - після 5 червня, і повернення до умов, які діяли до 2022 року, може коштувати «мінус» 3,3 млрд. євро експорту та сприяти скороченню зростання ВВП на 2,5%. Щоб зрозуміти, який це може бути удар, слід нагадати, що аграрний експорт у березні становив 1,9 млрд. євро, його частка у загальних обсягах складає близько 60%, а зростання ВВП у 2025 році прогнозувалось на рівні 2,7%», - зауважив глава парламентського податкового комітету Данило Гетманцев.
За словами нардепа, про проблему було відомо дуже давно - адже європейські партнери попереджали перед минулорічним продовженням «економічного безвізу» у червні 2024 року, що воно останнє, і тому необхідно відпрацювати довгострокову домовленість, яку можна буде запровадити влітку 2025 року і аж до моменту вступу України у ЄС.
«Отже часу, щоб це зробити, було більш ніж достатньо, щоб не домовлятись в останню хвилину. Однак у відомства, відповідального за економічну та торговельну політику, ймовірно були більш важливі справи. Чи можливо там очікували, що це європейці чомусь повинні були демонструвати лідерство та виявляти ініціативу у питанні підтримки українського експорту, пропонуючи нам певні поступки та можливості», - каже Гетманцев.
Політик вказує, що за останньою інформацією, Єврокомісія таки не планує продовжувати режим автономних торгівельних преференцій після 5 червня, водночас має намір забезпечити плавний перехід до нової схеми, де умови лібералізації торгівлі будуть зафіксовані в угоді про вільну торгівлю між Україною та ЄС. Умови і деталі того, що пропонується, в т.ч. в якій частині залишаться автономні торгівельні заходи, надані нам із початком повномасштабної війни, наразі невідомі.
«З огляду на процедурні моменти, часу на узгодження залишається дійсно обмаль. Пропозиція Європейської Комісії, якою б вона не була, ще має пройти погодження і затвердження в інших європейських інституціях», - твердить політик, аналізуючи робочі графіки європейських інституцій на травень. «Певний шанс є, але чому економічна політика має бути такою «валідольною» - відверто не розумію…», - зауважив він.
Раніше глава парламентського економічного комітету Дмитро Наталуха назвав АТЗ критично важливими для української економіки.
Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.