Мінагрополітики у своєму листі від 27.01.2025 р. N 21-3021-/1982 нагадало про необхідність зазначення температурного режиму транспортування певних харчових продуктів в товарно-транспортній накладній.
У Міністерстві зауважили, що порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться на митну територію України та/або вивозяться з неї визначає Закон «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 р. № 771/97-ВР.
У п. 50 ч. 1 ст. 1 цього закону автори прописали, що об'єкти санітарних заходів - харчові продукти, матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами, та маркування, якщо воно стосується безпечності харчових продуктів.
При цьому оператори ринку відповідають за виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють (ч. 1 ст. 20 Закону № 771/97-ВР).
Єдиним документом, яким супроводжуються об'єкти санітарних заходів, що перебувають в обігу, є товарно-транспортна накладна, якщо інше не передбачено законом (абз. 1 ч. 7 ст. 37 Закону № 771/97-ВР).
Саме тому оператор ринку, зокрема, повинен дотримуватися температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися (п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону № 771/97-ВР).
Водночас у п. 10 та 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» від 06.12.2018 р. № 2639-VIII визначено, що:
інформація про харчовий продукт - інформація, що стосується харчового продукту, яка надається кінцевому споживачеві шляхом зазначення у маркуванні, інших супровідних документах та матеріалах або в інший спосіб (у доступній наочній формі), встановлений для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування, у тому числі з використанням сучасних засобів дистанційного зв'язку або усних повідомлень;
маркування - слова, описи, знаки для товарів і послуг (торговельні марки), графічні зображення або символи, що стосуються харчових продуктів, які розміщуються на будь-якій упаковці, етикетці (стікері), кольєретці, а за відсутності упаковки, у документі або повідомленні, що супроводжують харчовий продукт або посилаються на нього.
Також у листі посадовці зауважили, що оператор ринку харчових продуктів, відповідальний за інформацію про харчовий продукт, зобов'язаний забезпечити наявність і точність інформації про цей продукт (ч. 1 ст. 5 Закону № 2639-VIII).
І обов'язковою для надання є інформація, серед іншого, про будь-які особливі умови зберігання (п. 7 ч. 1 ст. 6 Закону № 2639-VIII).
За потреби зазначаються і умови зберігання, яких необхідно дотримуватися, щоб харчовий продукт не втратив своїх властивостей до спливу встановленого строку (п. 3 ч. 1 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 Закону № 2639-VIII).
Якщо зазначені продукти потребують спеціальних умов зберігання та/або умов використання, такі умови мають бути вказані в інформації про харчовий продукт.
Отже, визначення умов зберігання та зазначення їх на маркуванні харчових продуктів є обов'язком оператора ринку, відповідального за інформацію про такий харчовий продукт.
У Мінагрополітики зауважили, що відомості в товарно-транспортній накладній щодо температурного режиму транспортування харчового продукту слід заповнювати враховуючи інформацію, наведену у маркуванні харчового продукту, а за відсутності упаковки, у документі або повідомленні, що супроводжують харчовий продукт або посилаються на нього.
Також радимо прочитати статтю «Перевезення вантажу без товарно-транспортної накладної: коли можливо»
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.