Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чому ЄС скасовує торговий безвіз, як це вдарить по Україні і що планує Кабмін

20 травня 2025, 10:15
347
0
Автор:
Реклама

Як відомо, 5 червня - це дата, до котрої діє "торговельний безвіз" з ЄС. Євросоюз планує замінити його перехідними заходами, поки обидві сторони оновлюватимуть свою загальну торговельну угоду.

Кабінет Міністрів сподівається домовитися з Європейською комісією про автономні торговельні правила для України до 5 червня. Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

"Станом на сьогодні уряд України знаходиться в перемовинах [з Європейською комісією]. До 5 червня ми розраховуємо домовитися про певний перехідний варіант безвізової торгівлі з ЄС до моменту завершення перемовин і внесення змін у статтю 29 (4) Угоди про асоціацію з Україною. Відповідно Міністерство економіки, Мінагрополітики, Міністерство закордонних справ і минулого, і цього, і наступного тижня будуть в перемовинах з Єврокомісією стосовно автономних торгових заходів для України з Євросоюзом", - сказав він.

Алекс Ліссітца, президент Українського Клубу Аграрного Бізнесу (УКАБ) зазначив, що в цій всій дискусії між Європейським Союзом і Україною багато емоцій і мало фактів: «І в цьому емоційному потоці, особливо в таких країнах, як Польща, Франція, втрачається сама сутність дискусії. Україна нічим не нашкодила якимось тамтешнім фермерам. Світові ціни на зернові встановлюються не в Німеччині чи Польщі, їх встановлює глобальний ринок. Якщо подивитися, на ціни, які встановлюються на європейському ринку, - цукор і цукровий буряк, так от Україна допомогла європейцям отримати величезну кількість цукру за низькою ціною. Таким чином ми стабілізували європейський ринок. Якщо ж подивитися на ціни на цукровий буряк, які виробляються в Євросоюзі, то за останні роки вони зросли в деяких випадках на 300%. Коли ж виходять польські міністри, фермери і розказують, що український цукор завалив усю Європу і ми нічого не можемо зробити, то це емоції».

Підприємець не може довести, що за всіма антиукраїнськими наративами європейських фермерів стоїть Москва, але може пояснити, чому це виглядає саме так.

Похмурими фарбами змальовує ситуацію очільник фінансового парламентського комітету Данило Гетманцев. За його словами, надходять інсайди щодо умов «перехідного періоду», який буде запропоновано Україні щодо торгівлі з ЄС - новин дві, і обидві, м'яко кажучи, погані.

«По-перше, річні квоти безмитних поставок хочуть поділити на 12 місячних квот. Тобто якщо раніше в залежності від товарної позиції безмитне постачання могло припинитись у березні, червні, серпні чи жовтні, то тепер «лічильник» може включатись щомісяця, а стоп-кран - обмежувати поставки умовно 3, 5 або сьомого числа відповідного місяця. На перший погляд нібито просто арифметика, однак укладання і виконання контрактів точно стане складнішим та більш нервовим», - каже нардеп.

«По-друге, скоротять самі квоти. Найбільшого удару, за інформацією інсайдерів, зазнають виробники кукурудзи, для яких квота у річному вимірі скоротиться до 650 тис. тонн. (для порівняння - торік в Європу відвантажено понад 14 млн. тонн, або майже половина, річна безмитна квота - майже 11,2 млн. тонн, п'ятимісячна - 4,7 млн. тонн), тобто безмитної торгівлі практично не буде. Квота на цукор скоротиться більш ніж удвічі - до 40,7 тис. тонн (торік загальний експорт солодкого товару встановив рекорд цього століття - майже 750 тисяч тонн, з яких близько 40% було поставлено до держав ЄС; у 2024 році ми достроково вибрали річну квоту у 262,6 тис. тонн, до 5 червня могли розраховувати на безмитні 109 тис. тонн). Обмежень зазнає і інша продукція - мед, м'ясо птиці», - зауважив Д. Гетманцев.

За його словами, аграрна галузь - наш основний експортер, частка якого у загальних обсягах - близько 60%, і, звісно, обмеження позначаться на їфінансовому стані та можливостях України. За експертними оцінками, нові умови торгівлі після завершення «економічного безвізу» можуть коштувати нам -3,5 млрд євро у річному вимірі. Це буде доволі відчутний удар - у 2025 році весь місячний товарний експорт становить у середньому 2,9 млрд. євро, і компенсувати такі втрати аграрного експорту на інших ринках практично нереально.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини