Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи можна притягнути до матеріальної відповідальності неповнолітнього працівника

Реклама

В Україні, згідно з Кодексом законів про працю (КЗпП), неможливо укласти договір про повну індивідуальну чи колективну матеріальну відповідальність з неповнолітнім працівником.

Таке обмеження прямо встановлене ст. 1351 КЗпП, де прописано, що письмові договори про повну матеріальну відповідальність укладаються з працівниками, які досягли 18 років.

У Держпраці зазначили, що основна причина такої норми полягає в особливому правовому статусі неповнолітніх. Законодавство України, як і міжнародні норми, надає особливий захист неповнолітнім працівникам, обмежує їхню відповідальність.

Хоча неповнолітні не несуть повної матеріальної відповідальності на підставі договору про повну матеріальну відповідальність, вони все ж можуть бути притягнуті до обмеженої матеріальної відповідальності згідно із загальними нормами КЗпП. Це означає, що вони відповідають за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації, у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.

Щоб покласти на працівника матеріальну відповідальність за шкоду роботодавець повинен довести наявність умов, передбачених ст. 130 КЗпП.

Суд при визначенні розміру шкоди, що підлягає покриттю, крім прямої дійсної шкоди, враховує ступінь вини працівника і ту конкретну обстановку, за якої шкоду було заподіяно. Коли шкода стала наслідком не лише винної поведінки працівника, але й відсутності умов, що забезпечують збереження матеріальних цінностей, розмір покриття повинен бути відповідно зменшений.

Також суд може зменшити розмір покриття шкоди, заподіяної працівником, залежно від його майнового стану, за винятком випадків, коли шкода заподіяна злочинними діями працівника, вчиненими з корисливою метою. (ст. 137 КЗпП)

Повна матеріальна відповідальність може наставати для неповнолітніх лише у виняткових випадках, прямо передбачених ст. 134 КЗпП, наприклад:

  • якщо шкоду заподіяно внаслідок дій працівника, що мають ознаки злочину;

  • якщо шкоду заподіяно працівником, який перебував у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння;

  • якщо шкоду заподіяно не при виконанні трудових обов'язків.

У цих випадках, відповідальність настає безпосередньо згідно із законом.

Якщо неповнолітньому працівникові пропонують укласти договір про повну матеріальну відповідальність йому слід відмовитися від підписання такого договору посилаючись на ст. 1351 КЗпП.

Відкрийте для себе всі переваги LIGA360, отримавши доступ до неї прямо зараз.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини