Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як українцям повернути податки, сплачені за кордоном: покрокова інструкція для Польщі, Німеччини та Франції

2 липня 2025, 10:09
1046
0
Автор:
Реклама

Не всі українці, які працюють за кордоном, знають, що вони мають право на часткове повернення сплачених податків. А потрібно для цього насамперед подати податкову декларацію. Олена Дячук у RFI Українською розповіла, як українцям повернути податки в Європі.

Якщо людина легально працює у країні перебування, то має право подати заяву на відшкодування. Не має значення, чи особа має, наприклад, дозвіл на проживання, чи тимчасовий прихисток - податки, принаймні їхню частину, все одно можна спробувати повернути. За які роки можна повернути переплачені податки? Це залежить від країни, але зазвичай податки можна повернути за останні чотири-п'ять років.

Як повернути податки у Польщі

Аби отримати відшкодування, потрібно подати податкову декларацію. Для цього необхідні річні форми від роботодавця, де зазначено весь дохід та вирахувані податки. Декларацію, або, як вона називається у Польщі, PIT, цілком можна заповнити самостійно та передати до податкових органів онлайн, поштою, або особисто.

У декларації, окрім доходів та розміру сплачених податків, важливо вказати пільги, на які має право особа. Наприклад, сімейна пільга, яка надається залежно від кількості дітей у родині, а також одиноким матерям чи батькам. Окрім того, можуть бути застосовані пільги на благодійні внески, медичні витрати, та навіть за витрати на транспорт і користування інтернетом. Звісно, для всього цього потрібні підтверджувальні документи.

Якщо подавати декларацію онлайн, то система одразу розрахує, чи є переплата податків та яку суму можуть повернути. До речі, в такому випадку відшкодування відбудеться впродовж 45 днів. А от якщо декларацію подали в паперовому вигляді, термін збільшується до трьох місяців.

Ті особи, які мають податкову заборгованість, несплачені штрафи або заробляють менш ніж 30 000 злотих на рік, відшкодування не отримають.

Варто зазначити, що подати декларацію можна лише у податковому році, наступному за роком, до якого стосується розрахунку. Наприклад, аби отримати відшкодування за 2024 рік, PIT подавали з першого січня 2025 року до 15 лютого.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Як повернути податки в Німеччині

Якщо особа хоче отримати відшкодування, їй доведеться самостійно подати декларацію, долучивши документи від роботодавця з даними щодо зарплати. У Німеччині бажано подавати податкові декларації в електронній формі.

Під час заповнення декларації варто вказати такі витрати:

- понесені у зв'язку з професійною діяльністю (наприклад, на придбання робочого обладнання чи на професійне навчання);

- пенсійні (наприклад, пенсійне страхування);

- медичні (наприклад, на ліки чи на догляд за хворою людиною).

Також є сенс вносити до декларації витрати на дошкільний навчальний заклад, куди ходить дитина, інтернет та мобільний зв'язок. До того ж варто внести дані про лікарняний або тимчасове безробіття. Усі ці витрати відраховуються зі сплаченого податку на прибуток і фактично є податковими пільгами.

Податкова має право перевірити, чи дійсно особа має право на відшкодування податків, тому варто зберігати підтверджувальні документи.

Аби отримати відшкодування податків за попередній рік, подавати декларацію варто до 31 липня поточного року.

Як повернути податки у Франції

У Франції роботодавець або платіжне агентство стягують податки в момент отримання доходу, а не наприкінці податкового року. Тож і ставка розраховується з урахуванням наявної на конкретний момент інформації. А вже потім проводиться коригування. Тому якщо фактичний дохід вищий або нижчий за розрахунковий, сума утриманих податків може бути змінена, а людина або отримає відшкодування, або буде змушена доплатити.

Хай там як, але потрібно подати податкову декларацію (здебільшого це робиться онлайн), а потім - дочекатися відповіді від податкової. У декларації важливо вказати податкові пільги, на які особа може мати право. Наприклад, на витрати:

- на догляд за дитиною, а також на її навчання;

- пов'язані з роботою вдома;

- пожертви асоціаціям, визнаним такими, що мають суспільну користь;

- на догляд за літньою людиною тощо.

Подавати декларацію у Франції зазвичай потрібно до початку червня. А потім потрібно тільки дочекатися відповіді від податкової. Якщо у відповіді йдеться про відшкодування податків, то більше нічого робити не треба - гроші надійдуть на банківський рахунок.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини