Оформлення права власності завершується не підписом договору, а державною реєстрацією речових прав у реєстрі. Саме держреєстрація є гарантією юридичної визначеності, це офіційне визнання і підтвердження державою факту набуття, зміни або припинення речових прав на нерухомість, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п.1, 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV).
Державний реєстр прав - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
На сьогодні відомості з Державного реєстру прав формуються у формі інформації з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права, обтяження речових прав або витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію (п.56 Порядку № 1141).
Попередьте незаконні дії з об'єктами нерухомості та діяльність "чорних реєстраторів". Налаштуйте моніторинг в SMS-Маяк та отримуйте сповіщення про будь-які дії щодо майна компанії. Деталі за посиланням.
Після проведення державної реєстрації прав в Держреєстрі реєстратор видає заявнику витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав.
Умови, підстави та процедура надання інформації з Державного реєстру прав для фізичних та юридичних осіб нормативно закріплені та врегульовані ст. 32 Закону № 1952-IV та Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою КМУ від 25.12.2015 р. № 1127.
Інформація з Держреєстру прав, є відкритою, загальнодоступною та платною, крім випадків, передбачених Законом (ч. 1 ст. 32 Закону № 1952-IV). За її надання визначено адміністративний збір (ст. 34 Закону № 1952-IV).
Фізичні та юридичні особи можуть отримати інформацію за об'єктом нерухомого майна та суб'єктом речового права в паперовій формі або в електронній формі через офіційний вебсайт Мін'юсту, за умови ідентифікації (абз. 1 та 2 ч. 2 ст. 32 Закону № 1952-IV).
Дані, отримані в електронній чи паперовій формі мають однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства.
Пошук у Державному реєстрі прав відомостей про зареєстровані речові права, обтяження речових прав можна здійснювати за одним або кількома ідентифікаторами, передбаченими Порядком № 1141.
Щоб отримати інформацію з Державного реєстру прав у паперовій формі особа, яка бажає отримати таку інформацію, повинна звернутися до надавача інформації з Державного реєстру прав (п. 10 Порядку № 1127).
Згідно з п. 2 Порядку № 1127 надавачем інформації з Державного реєстру прав є:
державний реєстратор прав на нерухоме майно;
адміністратор центру надання адміністративних послуг;
помічник нотаріуса.
Інформація з Державного реєстру прав в електронній формі надається автоматично програмними засобами ведення Держреєстру прав. Вона формується та завантажується з Державного реєстру прав залежно від зазначених параметрів пошуку для її подальшого використання, у тому числі друку (п. 16 Порядку № 1127).
У Мін'юсті підсумували, що для отримання інформації з Державного реєстру прав у паперовій формі необхідно звертатися до державного реєстратора прав на нерухоме майно, адміністратора центру надання адміністративних послуг або помічника нотаріуса, а в електронній формі інформацію можна отримати за допомогою Порталу Дія.
Зауважте, якщо речові права на об'єкти нерухомого майна не було зареєстровано в Державному реєстрі прав чи його архівній складовій частині, то відповідні відомості не буде відображено в інформації з Державного реєстру прав.
Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди.