ГНСУ у листі від 16.05.2012 р. № 13869/7/15-3417-16 розглянула питання відносно:
1) правомірності включення до складу податкового кредиту звідної податкової накладної за умови відсутності плати за продукцію;
2) правомірність виписки звідної податкової накладної, враховуючи тільки безперервний або ритмічний характер постачання товарів, за відсутності чітко певної періодичності оплати;
3) визнання недійсної звідної податкової накладної унаслідок порушення контрагентом термінів розрахунків за продукцію.
У відповіді на перший питання автори листа не висловили заперечень, а лише відмітили, що за правилом першої події на дату отримання платником податків товарів/послуг, що підтверджується звідній податковій накладній, у покупця виникає право на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту.
По другому питанню податківці повідомили таке.
Для виписки звідної податкової накладної потрібне дотримання одночасно двох умов :
- постачання товарів/послуг повинне мати безперервний або ритмічний характер при постійних зв'язках з покупцем;
- в договорі має бути визначена періодичність оплати поставлених товарів/послуг.
При цьому фактичні об'єми поставок товарів/послуг обов'язково підтверджуються реєстром ТТН або інших відповідних супровідних документів, згідно з якими здійснено постачання товарів/послуг.
Відносно третього питання податківці нагадали про лист ГНСУ від 06.04.2012 р. № 6142/6/15-3415-16, в якому говориться, що звідна податкова накладна виписується згідно з фактичними об'ємами постачання товарів/послуг з урахуванням можливих повернень покупцем товарів або авансів за непоставлені товари/послуги і не може визнаватися недійсною унаслідок порушення контрагентом термінів розрахунків.
Тільки товари/послуги, отримані платником ПДВ і не сплачені впродовж терміну позовної давності, вважаються безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання, як це передбачено в п. 198.3 НКУ, і у такому разі право на податковий кредит відсутнє.
Якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі податкової накладної (у тому числі звідною) сформував податковий кредит, то в періоді списання кредиторської заборгованості йому необхідно отсторнировать суму податкового кредиту шляхом внесення записів, що коригують, в розділ II реєстру податкових накладних, рядок 10.1 (і при необхідності 15) декларацій по ПДВ. Коригування податкового кредиту в даному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.