Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

ВАСУ проведена систематизація застосування судами положень НКУ відносно обліку збитків

21 вересня 2012, 14:50
189
0
Реклама

Як було виявлено, при вирішенні суперечок, пов'язаних з правомірністю віддзеркалення у складі витрат другого календарного кварталу 2011 року сум негативного значення об'єкту оподаткування, що утворилися за станом на 1 січня 2010 року, і що виникли впродовж 2010 і попередніх років, в адміністративних судах України мали місце певні труднощі.

В зв'язку з цим, з метою однакового застосування норм чинного законодавства, що регулювало дані правовідносини, судам слід виходити з наступного. До складу валових витрат першого кварталу 2011 року підлягали включенню усі суми негативного значення об'єкту оподаткування по податку на прибуток - як що утворилися за станом на 1 січня 2010 року, так і суми негативного значення, що виникли впродовж 2010 року. Отже, розрахунок об'єкту оподаткування за перший квартал 2011 року повинен був здійснюватися з обліком у складі валових витрат цього податкового періоду усіх сум негативного значення, що утворилися за станом на 1 січня 2010 року, а також впродовж 2010 року.

До складу валових витрат другого календарного кварталу 2011 року підлягає включенню сума негативного значення об'єкту оподаткування за перший квартал 2011 року, яка, у свою чергу, розраховується з обліком у складі валових витрат першого календарного кварталу 2011 року сум негативного значення, що утворилися за станом на 1 січня 2010 року, а також що виникли впродовж 2010 року.

Надалі розрахунок об'єкту оподаткування за результатами другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталу 2011 року здійснюється з урахуванням негативного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого негативного значення.

Правда, при цьому ВАСУ призвав суди в цілому оцінювати правомірність рішень податкових органів про визначення податкових зобов'язань внаслідок завищення платниками податків суми негативного значення по податку на прибуток. При вирішенні суперечок судам у відповідних випадках слід досліджувати обставини формування сум негативного значення, задекларованого платниками податків. При цьому необхідно дати оцінку обгрунтованим належними доказами аргументам податкового органу, які заперечують достовірність даних податкового обліку по формуванню негативного значення об'єкту оподаткування по податку на прибуток.

Зокрема, може заперечуватися реальний характер господарських операцій платника податків, наслідком яких стало утворення збитків, також можуть бути приведені аргументи відносно неправомірного застосування платником податків окремих норм, регулюючих стягування податку на прибуток, наприклад, віддзеркалення у складі валових витрат курсових різниць і т. п.

Якщо при розгляді справи про правомірність формування суми негативного значення по податку на прибуток судом буде встановлено порушення платником податків інших правил обкладення цим податком, у такому разі правомірність визначених контролюючим органом податкових зобов'язань по податку на прибуток повинна оцінюватися з урахуванням фактично скоєних платником податків порушень (лист від 13.09.2012 р. № 2019/12/13-12).

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини