Держслужба інтелектуальної власності розглянула питання відносно:
- виплати винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав готелями;
- порядку використання об'єкту права інтелектуальної власності - торгової марки (знаку для товарів і послуг).
Відповідь на перше питання. Суб'єкт господарювання, що здійснює використання об'єктів авторського права і суміжних прав, повинен укласти договори:
1) суб'єктом авторського права або його повіреним або організацією колективного управління (для виплати винагороди суб'єктам авторського права);
2) уповноваженою організацією колективного управління (для виплати винагороди виконавцям і виробникам фонограм, відеограм через цю організацію).
Розмір винагороди розраховується як відсоток з прибутків, отриманих від того виду діяльності, в процесі якого відбувається використання об'єктів авторського права і суміжних прав.
Законодавством не уточнені особливості виплати винагороди за публічне використання аудіовізуальних творів у разі, коли в номерах в готелі встановлені телевізори для перегляду програм. Тому суперечка про виплату винагороди у вказаному випадку може бути вирішена в судовому порядку.
Відповідь на друге питання. Чинне законодавство України у сфері інтелектуальної власності не містить термінів "бренд" і "торговий бренд", але по своєму сенсу ці поняття співвідносяться з "торговою маркою".
Якщо власник прав на торгову марку вважає, що будь-яка особа порушує його права або інтереси, що охороняються законом, то він має право звернутися за захистом своїх прав до суду.
В той же час виняткове право власника свідоцтва забороняти іншим особам використовувати без його згоди зареєстрований знак не поширюється на:
- здійснення будь-якого права, що виникло до дати подачі заявки або, якщо був заявлений пріоритет, - до дати пріоритету заявки;
- використання знаку для товару, введеного під цим знаком в цивільний оборот власником свідоцтва або з його згоди, за умови, що власник свідоцтва не має вагомих підстав забороняти таке використання у зв'язку з подальшим продажем товару, у тому числі у разі зміни або погіршення стану товару після введення в цивільний оборот;
- некомерційне використання знаку;
- усі форми повідомлення новин і коментарів новин;
- добросовісне використання такими особами своїх імен або адрес (лист від 16.11.2012 р. № 2-15/9324).