Миндоходов в ході розгляду питання про обкладення ПДВ житлово-комунальних послуг і про формування податкового кредиту по операціях придбання товарів (послуг), використаних для їх надання, повідомило, зокрема, наступне.
Виготівник (виконавець) житлово-комунальних послуг отримує:
- тариф, що сплачується населенням в повному об'ємі;
- частину тарифу, оплачувану пільговим категоріям населення;
- частину тарифу, оплачувану з відповідних місцевих бюджетів у розмірі субсидій і дотацій, що надаються пільговикам;
- різницю між затвердженими цінами/тарифами і розміром економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво (виробнича дотація на покриття збитків від постачання послуг з тарифу);
- тариф, що сплачується іншими категоріями покупців (бюджетні організації, комерційні структури і ін.).
База оподаткування житлово-комунальних послуг формується виходячи з тарифу незалежно від джерела оплати : безпосередньо споживачами; повністю або частково з бюджету.
При цьому податкові зобов'язання по касовому методу згідно п. 187.10 НКУ визначаються тільки для тієї частини послуг, які перераховані в цьому пункті, при їх постачанні вказаним в цьому ж пункті категоріям покупців (фізичним особам, бюджетним установам, Жекам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням СМД, іншим платникам податку, що здійснюють збір засобів від згаданих покупців з метою подальшого їх перерахування постачальникам послуг в рахунок компенсації їх вартості. Для частини послуг, що надаються іншим категоріям покупців, податкові зобов'язання визначаються за правилом першої події.
Частина вартості житлово-комунальних послуг, що перевищує тариф і отримувана виробником (виконавцем) житлово-комунальних послуг з бюджету у вигляді виробничої дотації на покриття збитків від постачання послуг з тарифу, звільняється від ПДВ і відбивається в декларації за правилом першої події (лист від 27.08.2013 р. № 9618/6/99-99-19-04-02-15).