Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Паралельний облік, трансляція і... трансформація

Ви все-таки переходите на МСФЗ і не знаєте з чого почати, куди бігти, у кого питати і що робити? Спокійно. Починати потрібно з теоретичної підготовки, а далі за роботу візьмемося разом. Тож почнемо з ...

Ви все-таки переходите на МСФЗ і не знаєте з чого почати, куди бігти, у кого питати і що робити? Спокійно. Починати потрібно з теоретичної підготовки, а далі за роботу візьмемося разом. Тож почнемо з основних понять...

Визначаємось з підходами до складання МСФЗ-звітності

Зазвичай у разі переходу на МСФЗ у підприємства є три варіанти складання фінансової звітності за МСФЗ у періоді, що передує першому звітному періоду за МСФЗ. Такий період називають ще першим порівняльним. Тож для складання звітності у першому порівняльному періоді можна скористатись:

- паралельним обліком;

- трансляцією;

- трансформацією.

Кожен із варіантів має свої переваги і недоліки. Задля їх розуміння та здійснення найоптимальнішого саме для вас вибору розглянемо кожен із варіантів окремо.

Паралельний облік

Суть методу полягає в тому, що підприємство паралельно здійснює облік усіх господарських операцій за двома системами стандартів: за НП(С)БО та МСФЗ. Впровадження паралельного обліку дасть змогу випускати звітність за МСФЗ так оперативно, як того потребують користувачі. Його використання є доцільним у тому разі, коли оперативні управлінські рішення приймаються на основі звітності за МСФЗ та коли існує необхідність у більш частому складанні звітності, ніж щомісячно чи щоквартально.

Нагадаю, що згідно зі змінами, внесеними до Закону про бухоблік, підприємство з 01.01.2018 може самостійно в наказі про облікову політику встановлювати власний звітний період.

Якщо ж компанії потрібна щоквартальна (річна) звітність, а дані за МСФЗ не використовуються в системі бюджетування чи в управлінському обліку, то доцільно скористатися методом трансформації.

Паралельний облік дає можливість отримати найбільш детальну інформацію: на рівні бухгалтерської проводки. Це означає, що підприємство має змогу отримати абсолютно всю фінансову та нефінансову інформацію стосовно здійсненої господарської операції.

Водночас паралельний облік - найдорожчий спосіб для переходу на МСФЗ. Він потребує запровадження складної інформаційної системи, її інтеграції з існуючою програмою, яка використовується для ведення бухгалтерського обліку.

На підприємстві повинен бути принаймні один спеціаліст, який володіє обраною програмою автоматизації обліку та зможе впровадити паралельний облік з нуля. Однак практика свідчить, що система паралельного обліку досить трудомістка і одного фахівця буває замало.

Впровадження системи паралельного обліку істотно змінює роботу бухгалтерії. У разі впровадження подвійного обліку бухгалтерів потрібно додатково навчити працювати у програмі, що реалізовує облік у обох системах стандартів. Адже саме їм доведеться вносити в систему дані з великою кількістю аналітики, необхідної для МСФЗ-звітності.

Важливим питанням є вибір відповідного програмного забезпечення. При цьому найпопулярніші на сьогодні бухгалтерські програми можна налаштувати на виконання функцій паралельного обліку.

Трансляція...

З повним текстом статті можна ознайомитись за посиланням (модуль БУХГАЛТЕР&ЗАКОН інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему