Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Сумісники в оновленій звітності з ЄСВ

10.15, 6 вересня 2018
21863
1

Уже кілька років поспіль можна спостерігати суперечливі роз'яснення щодо заповнення відомостей про працівників-сумісників у звітності з ЄСВ. Найбільше запитань виникає щодо заповнення таблиці 6 Форми ...

Уже кілька років поспіль можна спостерігати суперечливі роз'яснення щодо заповнення відомостей про працівників-сумісників у звітності з ЄСВ. Найбільше запитань виникає щодо заповнення таблиці 6 Форми № Д4 для внутрішніх сумісників. Тож з'ясуймо, як нараховувати ЄСВ на зарплату сумісників та як останніх відображати в оновленій звітності з ЄСВ.

У роботі за сумісництвом неабияке значення має те, з якого джерела отримує працівник доходи, тобто внутрішній це сумісник чи зовнішній.

Це пов'язано з тим, що для доходів, нарахованих із джерел за основним місцем роботи, роботодавці зобов'язані визначати базу нарахування ЄСВ на рівні мінімальної зарплати (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Натомість, якщо зарплату (доходи) нараховано з джерел не за основним місцем роботи(сумісництво на іншому підприємстві), ЄСВ належить нараховувати на суму фактичної зарплати (доходу). Отже, для внутрішніх і зовнішніх сумісників правила нарахування ЄСВ трохи різняться.

Тому спершу нагадаймо, що потрібно враховувати, визначаючи базу нарахування ЄСВ на рівні мінімальної зарплати, а потім перейдімо до звітності з ЄСВ.

База нарахування ЄСВ для сумісників

Правило 1. Базу нарахування ЄСВ визначаємо на рівні не менше за мінімальну зарплату тільки для доходів із джерел за основним місцем роботи. Тобто на забезпечення вимог ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ для внутрішніх сумісників розраховуємо сумарну базу нарахування ЄСВ за обома місцями роботи.

Правило 2. Базу нарахування ЄСВ на рівні не менше за мінзарплату визначаємо лише для тих випадків, коли застосовуємо ставку ЄСВ - 22 %.

Правило 3. У місяцях прийняття на роботу та звільнення з неї норму про нарахування ЄСВ з розрахунку мінзарплати застосовуємо за умови перебування в трудових відносинах (несення військової служби) повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачено правилами внутрішнього трудового розпорядку й графіками змінності згідно із законодавством (п. 9 розд. ІІІ Інструкції № 449).

Правило 4. На зарплату, лікарняні, декретні сумісників-інвалідів нараховуємо ЄСВ за ставкою 8,41 %. Якщо ж особа з інвалідністю працює у фізособи-підприємця - застосовуємо ставку ЄСВ 22 %, тому ЄСВ потрібно нараховувати на їхню зарплату, лікарняні, декретні, визначаючи базу нарахування ЄСВ не менше за розмір мінзарплати.

Правило 5. Не визначаємо базу нарахування ЄСВ в розмірі не меншому за мінзарплату в разі нарахування доходів працівникам підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, які застосовують ставки ЄСВ - 5,3 і 5,5 %.

Правило 6. Якщо працівник підприємства, що перебуває в трудових відносинах із роботодавцем, одержує зарплату як основний працівник і сумісник та одночасно виконує роботу (надає послуги) відповідно до цивільно-правового договору (далі - ЦПД) й отримує винагороду, до бази нарахування ЄСВ за звітний місяць зараховуємо як зарплату (дохід) за обома місцями роботи, так і суму винагороди за ЦПД.

Правило 7. Для сумісників, які працюють на умовах неповної зайнятості, у графі 24 "Ознака неповного робочого часу (1 - так, 0 - ні)" таблиці 6 Форми № Д4 потрібно зазначати - "1".

Правило 8. Якщо база нарахування ЄСВ менша за розмір мінімальної зарплати, визначаємо різницю між мінзарплатою та фактичним доходом і на неї нараховуємо ЄСВ в розмірі 22 %.

Суму різниці потрібно відобразити в таблиці 6 Форми № Д4 з кодом типу нарахувань "13", а починаючи із серпня 2018 р. в разі перерахунку відпускних за минулі періоди - ще й з кодом типу нарахувань "14" (п. 9 розд. IV Порядку № 435)...

В продовженні статті "Совместители в обновленной отчетности по ЕСВ" читайте про базу нарахування ЄСВ для внутрішніх сумісників, а також практичні приклади.

Для отримання доступу до документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему