Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Посада одна — оклади різні: чи можна так?

16.45, 2 листопада 2018
902
0

Розглянемо ситуацію

На підприємстві працює 10 бухгалтерів із різними окладами. Звісно, у них посадові обов'язки відрізняються за складністю, вони зафіксовані в трудовому договорі (у якому вказано відповідний оклад) і посадовій інструкції. У діючій тарифній сітці підприємства зазначено одну посаду - бухгалтер - з посадовим окладом у діапазоні від 8000 до 12000 грн. Чи може бути така різниця в окладах за однією посадою?

ВІДПОВІДЬ: На практиці доволі часто трапляється так, що підприємства для однієї посади установлюють діапазон ("вилку") розміру посадового окладу. Проте великий розрив між розмірами посадових окладів за однією посадою має бути обґрунтованим, а під час визначення посадового окладу мають ураховуватися кваліфікаційні вимоги для обіймання відповідної посади та досвід і якість роботи. Якщо ж "вилка" установлена для посади бухгалтера,то аналогічні "вилки" розміру посадового окладу мають бути встановлені й для інших посад працівників.

Як установлюється діапазон ("вилка") розміру посадового окладу?

Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів) (ч. 4 ст. 96 КЗпП).

У колдоговорі чи іншому локальному документі підприємства встановлюють міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів) залежно від складності робіт, організаційно-правового рівня посади, функцій, що виконує підрозділ, у якому працює той чи інший працівник, й інших умов праці.

Схеми посадових окладів - це повний перелік найменувань посад, необхідних для нормального функціонування підприємства, для кожної з яких визначено розміри посадових окладів.

Міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення можуть установлюватися в певному діапазоні ("вилки") ставок (окладів). Така "вилка" посадових окладів дозволяє диференціювати рівень оплати працівників, які виконують однакову роботу з різними результатами, сприяє підвищенню їх кваліфікації, відповідальному ставленню до своїх обов'язків (див.лист Мінсоцполітики від 23.11.2016 р. № 1587/13/8416).

Фактичний оклад конкретного спеціаліста встановлюють (у межах так званої "вилки") з урахуванням ситуації на ринку праці, особистих якостей та заслуг працівника, його завантаженості й напруженості праці, що не є порушенням трудового законодавства. Для застосування діапазонів ("вилок") окладів провадиться атестація працівника, і за результатами атестації встановлюється оклад у межах діапазону по посаді, на якій працівник працює.

У штатному розписі встановлюється фіксований розмір посадового окладу (тарифної ставки) (див. листи Мінсоцполітики від 17.03.2017 р. № 741/0/101-17/282, від 28.12.2016 р. № 1812/0/101-16/284).

Як установлюється посадовий оклад бухгалтеру залежно від освіти та кваліфікації?

Кваліфікаційні характеристики професій працівників, у т.ч. бухгалтерів, визначаються у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності", затвердженому наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336 (далі - Довідник № 336).

Цей Довідник визначає перелік основних робіт, які властиві тій чи іншій посаді, та забезпечує єдність у визначенні кваліфікаційних вимог для певних посад. Довідник № 336, за роз'ясненнями Держпраці, викладеними в листі від 14.02.2018 р. № 1063/3/4.1-ДП-18, є нормативним документом:

· обов'язковим із питань управління персоналом на підприємствах, в установах й організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності;

· який слугує основою, зокрема, для розроблення посадових інструкцій працівникам, що закріплюють їх обов'язки, права та відповідальність, для ведення документації про укладення трудового договору (прийняття на роботу), професійне просування, переведення на іншу роботу;

· що застосовується як базовий елемент організації оплати праці разом зі схемами посадових окладів, коефіцієнтами тощо, які утворюють тарифну систему оплати праці.

Конкретний перелік посадових обов'язків визначається посадовими інструкціями керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців, які розробляють і затверджують на основі…

Назву посади та код професії для бухгалтера знайдете у продовженні матеріалу "Посада одна - оклади різні: чи можна так?" газети "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему