Якщо мова заходить про обов'язковість учинення дій, то неодмінно в таких випадках передбачена й відповідальність за їх невчинення. Тому в статті розповімо, яка відповідальність передбачена, якщо інвентаризація не проведена.
Перед тим, як вести мову про відповідальність, нагадаємо, що для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряють і документально підтверджують їх наявність, стан й оцінку (ст. 10 Закону № 996).
Конкретні випадки, під час яких проведення інвентаризації є обов'язковим, передбачені п. 12 Порядку № 419, а також п. 7 р. І Положення № 879.
Під час інвентаризації активів і зобов'язань перевіряють і документально підтверджують їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання й оцінку. При цьому забезпечують (п. 5 Положення № 879):
• виявлення фактичної наявності активів та перевірку повноти відображення зобов'язань, коштів цільового фінансування, витрат майбутніх періодів;
• установлення лишку або нестачі активів шляхом зіставлення фактичної їх наявності з даними бухгалтерського обліку;
• виявлення активів, що частково втратили свою первісну якість і споживчу властивість, застарілих, а також матеріальних і нематеріальних активів, які не використовують, невикористаних сум забезпечення;
• виявлення активів і зобов'язань, які не відповідають критеріям визнання.
Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.
Як бачите, усе з переліченого вище й інвентаризація загалом призначені забезпечити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Без даних інвентаризації органи статистики під час перевірки можуть визнати фінзвітність недостовірною. Ці дії загрожують штрафом у розмірі від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 170 грн до 255 грн (ст. 1863 КпАП).
Окрему відповідальність несе керівник підприємства. Адже саме він повинен створити необхідні умови для проведення інвентаризації, визначити об'єкти, кількість і строки її проведення (п. 4 Положення № 879).
Зокрема, ст. 1642 КпАП прямо передбачає відповідальність за несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей. Відповідні дії загрожують накладенням штрафу в розмірі від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 136 грн до 255 грн. У разі повторного порушення протягом року - від 170 грн до 340 грн.
Повноваженнями розглядати правопорушення, передбачені ст. 1642 КпАП, законодавець наділив органи державного фінансового контролю (ст. 2341 КпАП).
Оскільки повноваження Державної аудиторської служби України, яка нині забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, поширюються на бюджетні установи та підприємства з бюджетним фінансуванням, напрошується висновок, що керівники підприємств приватної форми власності, які не фінансуються з боку держави, не можуть бути покарані на підставі норм ст. 1642 КпАП. Водночас радимо не зловживати цим фактом і проводити річну інвентаризацію згідно з вимогами законодавства.
До того ж КпАП передбачена відповідальність за непроведення інвентаризації майна в разі припинення юридичної особи. Хоча така ситуація є доволі специфічною, однак слід зважати на неї з огляду на те, що штраф за згадане порушення загрожує чималий: від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 1700 грн до 2550 грн (ч. 9 ст. 1666 КпАП). Накладає цей штраф держреєстратор (ст. 255 КпАП).
Оскільки непроведення обов'язкової інвентаризації - це триваюче правопорушення (тобто пов'язане з довготривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою), то накласти адмінштраф можуть не пізніше як через 2 місяці з дня виявлення правопорушення (ст. 38 КпАП)
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.
Окрім обов'язкових випадків проведення інвентаризації, передбачених на початку статті нормативно-правовими актами, підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію також за вимогами деяких державних органів (наприклад, за вимогою працівників ДПС (податківців і митників), а також представників Держаудитслужби).
Зокрема, податківці вправі вимагати від платників податків здійснення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки, під час проведення перевірок (пп. 20.1.9 ПКУ). У разі відмови платника податків (його посадових осіб чи осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню, патентуванню та/або сертифікації) від проведення такої інвентаризації або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів), як відповідальність за порушення законної вимоги на майно платника податків накладають адміністративний арешт (пп. 94.2.8 ПКУ).
Також право вимагати проведення інвентаризації передбачене п. 8 ч. 1 ст. 347 МКУ та пп. 8 п. 6 Положення № 43.
У разі якщо контролери отримають відмову у відповідь на своє "прохання", вони можуть звернутися до суду, аби той зобов'язав платників податків провести інвентаризацію.
Також на цю тему можуть бути корисними статті:
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. МКУ - Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.
2. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
3. КпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.
4. Закон № 996 - Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-XIV.
5. Порядок № 419 - Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419.
6. Положення № 43 - Положення про державну аудиторську службу України, затверджене постановою КМУ від 03.02.2016 р. № 43.
7. Положення № 879 - Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 р. № 879.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Віталій Городній,
юрисконсульт LIGA ZAKON
Практичні матеріали із чіткими послідовностями дій: Мистецтво оборони, Алгоритми дій, База податкових знань. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.