Навіщо коригувати проект № 1210 про зміну ПКУ: топ-25 законопроекту 1210-1

30.09.2019, 15:17
873
0
Алла Король
Головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

Як відомо, Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Д. Гетманцев вніс на розгляд парламенту законопроект № 1210 «Про внесення змін до Податкового  кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», покликаний суттєво змінити норми ПКУ. Цей проект вже був предметом нашого детального аналізу і зараз перебуває на ознайомленні народних депутатів. Та ось інший депутат від правлячої більшості подав до ВРУ законопроект з аналогічною назвою, зареєстрований під № 1210-1. Погляньмо, чим він відрізняється від свого тезки.

Насправді, проект № 1210-1 не надто різниться від проекту № 1210, повторюючи більшість його положень ледь не дослівно, але певні відмінності таки є. Погляньмо на найбільш помітні.

1. Щодо контрольованих операцій, на відміну від проекту № 1210, проект № 1210-1 не передбачає норм, за якими:

– контролюючий орган під час визначення обсягу оподатковуваного прибутку платника податків, який здійснює  контрольовані операції, має право здійснювати коригування фінрезультату до оподаткування відповідно до пп. 140.5.16 ПКУ;

– витрати, пов’язані з обслуговуванням материнської компанії міжнародної групи компаній, або витрати на користь (в інтересах) їх бенефіціарних власників не вважаються витратами, що здійснюються у внутрішньогрупових операціях.

2. Право контролюючого органу, який проводить перевірку з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", проводити зустрічі з платником податків (уповноваженими ним особами) для обговорення методології визначення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки», застосованої контролюючим органом під час перевірки у проекті № 1210-1 замінили на право відвідувати та проводити з дозволу платника податків огляд приміщень, об'єктів та споруд, де провадиться діяльність платника податків, пов'язана з проведенням контрольованої операції.

3. Скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, який було включено  до  об’єкта оподаткування  однієї контролюючої  особи,  не може бути  повторно включено  до об’єкту оподаткування  іншої  контролюючої  особи  або  контролюючих  осіб.

А з умов, потрібних для не включення до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, виключили те, що іноземна юрисдикція місцезнаходження (реєстрації) контрольованої іноземної компанії не входить до переліку держав (територій), затвердженого КМУ.

4. Також проект № 1210-1 не містить передбачених проектом № 1210 відомостей, які повинні бути відображені у звіті про контрольовані іноземні компанії.

5. У п. 42.4 ПКУ передбачать, що документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, буде вважати доставленим до платника податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» та є доступним в електронному кабінеті.

У разі надіслання платником через електронний кабінет відповідного повідомлення з документальним підтвердженням фактів контролюючий орган буде зобов’язаний ввести відповідні виправлення до своїх інформаційних баз протягом двох робочих днів з моменту отримання повідомлення.

6. Повернення сум ПДВ, сплачених митному органу при ввезенні товарів на митну територію України, повинно здійснюватися в частині, що не перевищує суму, обчислену на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.

7. Уточнили, що при поверненні сум  ПДФО на підставі поданої платником декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається  контролюючим органом до органу казначейства не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання податкової декларації. Повернення цих коштів відбуватиметься  з  бюджету за податковою адресою платника податків.

8. Передбачені п. 44.3 ПКУ терміни зберігання документів будуть продовжуватися на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених п. 102.3 ПКУ.

9. З’явиться норма, за якою штрафи не застосовуються до платника місцевих податків (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плати за землю та єдиного податку четвертої групи), який після закінчення граничного строку подання звітної декларації подає декларацію у зв’язку  зі змінами об’єкту та/або бази оподаткування або уточнюючу декларацію у зв’язку з ліквідацією.

10. На подачу скарги на рішення контролюючого органу до органу вищого рівня відведуть 10 робочих днів (зараз – 10 календарних днів).

11. На відміну від проекту № 1210, у № 1210-1 не передбачено норм, за якими:

- рішення Апеляційної ради з питань розгляду скарг платників податків, є остаточними і не підлягають подальшому адміністративному оскарженню;

- скарга, подана із дотриманням встановлених строків, зупиняє виконання платником зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до Апеляційної ради до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

12. Нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації) зобов’язані будуть стати на облік в контролюючих органах, якщо які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або отримуватимуть майнові права на землю або нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в Україні, або відкривають рахунки в банках України (у проекті № 1210 йшлося про взяття на облік в іноземної юридичної особи, яка планує отримати майнові права на землю чи нерухомість або відкрити рахунок в банку України).

13. Також збільшено перелік документів, які подаються нерезидентом разом з заявою про взяття на облік.

14. За порушення нотаріусом чи рієлтором порядку подання інформації контролюючим органам про угоди щодо оренди об’єктів нерухомості хочуть штрафувати на 680 грн, за повторне порушення – на 1360 грн (проект № 1210 пропонував на 340 грн та 1020 грн відповідно).

15. Проте за неподання (несвоєчасне подання) контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії пропонують штрафувати у розмірі 500 мінзарплат (проект № 1210 говорив про тисячу мінзарплат).

16. Штраф за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування – 10% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн (у проекті № 1210 штраф становив 3400 грн).

17. Додали норми про зменшення суми податку на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету контролюючою особою із прибутку контрольованої іноземної компанії.

18. Уточнили правила про резерв сумнівних боргів або резерв очікуваних  кредитних збитків (зменшення корисності активів), зменшення фінрезультату до оподаткування, особливості оподаткування нерезидентів

19. Змінили, порівняно з проектом № 1210, і норми щодо суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті із прибутку контрольованої іноземної компанії.

20. Передбачили, що для приватних виконавців оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом, який складається із сум  отриманої винагороди і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності.

21. Установлять, що суб’єкти господарювання (новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник ПДВ під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізособи – підприємця.

А якщо особа, утворена шляхом перетворення, не подала у встановлений строк заяви для перереєстрації, її реєстрація платником ПДВ буде анулюватися.

22. У ПКУ оновлять норми щодо спеціальних звань та оплати праці працівників контролюючих органів, податкової міліції.

23. Встановлять порядок звільнення від оподаткування ПДВ по 31.12.2019 р. операцій з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачених для гуманітарної допомоги, наданої в Україні дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав і представництвами міжнародних організацій в Україні.

24. Передбачили відмінні від положень проекту № 1210 особливості застосування положень про оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду.

Нерезиденти (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та не перебувають на обліку в контролюючих органах зобов’язані будуть протягом 3 місяців з дня набрання чинності відповідним законом подати до контролюючих органів документи для взяття їх на облік.

2Своєю чергою, інші положення проекту № 1210 його тезка № 1210-1 відтворив доволі сумлінно – і щодо Апеляційної ради з питань розгляду скарг платників, і щодо збільшення тривалості податкових перевірок, і стосовно оформлення результатів цих перевірок, і про умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, і про різке збільшення більшості штрафів тощо. Ми розглянули ключові положення законопроекту № 1210 у наступних публікаціях:

– "Податковий кодекс перепишуть: до чого готуватись";

–  Податки з продажу фізособами нерухомості та авто суттєво збільшать";

– ""Покращення" щодо ПДВ принесуть нові штрафи для платників";

– "Спрощену систему кардинально не змінюватимуть, а лише "відшліфують"";

– "За несплату податків каратимуть залежно від вини";

– "Проект змін до ПКУ: чого чекати платникам податку на прибуток";

– "Готуйтеся до діджіталізації – фінзвітність подаватимуть лише електронно";

– "Подушка безпеки: у ПКУ пропишуть пом'якшення відповідальності";

– "Хто буде доводити відсутність ділової мети: проект змін до ПКУ";

– "Федерація роботодавців проти запропонованих змін до Податкового кодексу";

– "Менше часу в номері - менший турзбір: зміни в ПКУ";

– "Регуляторна служба назвала топ-9 загроз проекту № 1210";

– "Якими будуть нові податкові перевірки";

– "Які податкові штрафи хоче запровадити нова влада".

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН

Войдите, чтобы оставить комментарий