Нацбанк нагадав, що питання відшкодування підприємством власних готівкових засобів працівника, використаних їм для вирішення виробничих (господарських) питань підприємства, врегульований на законодавчому рівні.
Згідно ст. 1159 Цивільного кодексу особа, що зробила дії в інтересах іншої особи без його доручення, зобов'язана негайно після закінчення цих дій надати особі, в майнових інтересах якого були здійснені дії, звіт про ці дії. Стаття 1160 Цивільного кодексу передбачає, що особа, що зробила дії в майнових інтересах іншої особи без його доручення, має право вимагати від цієї особи відшкодування фактично понесених витрат, якщо вони були виправдані обставинами, при яких були здійснені дії.
Граничні суми готівкових розрахунків встановлені п. 1 постанови НБУ від 06.06.2013 р. № 210. Зокрема, підприємства (підприємці) можуть розраховуватися між собою готівкою в межах 10000 грн., фізособи з підприємством (підприємцем) - у розмірі 150000 грн.
У разі перевищення встановленого обмеження, розрахунки повинні відбуватися у безготівковій формі, тобто шляхом перерахування на поточний рахунок.
Якщо фізична особа діяла від імені підприємства (фірми) (документи були виписані на ім'я фірми), то у разі придбання такою особою для потреб підприємства у іншого підприємства (підприємця) ТМЦ за готівкові засоби така операція може бути здійснена в межах 10000 гривен.
Крім того, Нацбанк звернув увагу, що перевищення граничних сум готівкових розрахунків, спричиняє за собою накладення штрафу на посадовців підприємства (лист від 30.01.2014 р. № 27-011/3958).