З 1 січня 2011 року (з моменту набуття чинності НКУ) у податкових органів відсутні повноваження по прийняттю інших податкових повідомлень-рішень окрім тих, якими визначаються грошові зобов'язання.
У разі прийняття цими органами рішення за визначенням штрафних санкцій за порушення вимог законодавства, регулюючого оборот спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, якщо таке рішення по своїй формі не відповідає податковому повідомленню-рішенню, судам слід виходити з наступного.
Окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку про протиправність спірного рішення і, як наслідок, про його відміну.
Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом в межах компетенції і з його тексту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за яке застосовуються відповідні санкції, і розмір останніх), таке рішення може бути визнано судом правомірним навіть у разі, коли не дотримані окремі елементи форми спірного рішення.
У такому разі рішення контролюючого органу про застосування фінансових санкцій за порушення алкогольно-тютюнового законодавства, прийняте не за формою, передбаченою для податкових повідомлень-рішень, слід розцінювати як прийняте з окремими дефектами, які не міняють суті спірного рішення.
Запропонований підхід є універсальним принципом розгляду податкових суперечок, згідно з яким перевага віддається змісту документу перед його зовнішньою формою. Подібні правила судам слід застосовувати не лише відносно спірних рішень контролюючих органів, а також і при оцінці приналежності первинних документів, податкових накладних, документів податкової звітності і т. д.
Несплачені алкогольно-тютюнові санкції, визначені в податкових повідомленнях-рішеннях, не можуть бути стягнуті на підставі Закону про держрегулювання обороту спирту і тютюну. Такі грошові зобов'язання підлягають узгодженню в порядку, встановленому НКУ, а у разі несплати повинні стягуватися в порядку, передбаченому для стягнення податкового боргу, тобто з обов'язковим напрямом податкових вимог.
Такі роз'яснення ВАСУ надав апеляційним адміністративним судам (лист від 28.03.2014 р. № 375/11/14-14).