Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Чи оплатять лікарняний в разі травми при дистанційній роботі

11.06.2020, 15:00
640
0

Працівник, чия надомна праця оформлена згідно з законодавством, має право наполягати на оформленні листка непрацездатності
Працівник, чия надомна праця оформлена згідно з законодавством, має право наполягати на оформленні листка непрацездатності

Фахівці Головного управління Держпраці в Одеській області розглянули питання щодо оформлення лікарняного жінці, яка зламала руку під час виконання посадових обов'язків вдома. Чи має вона право на оплату лікарняного? Страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) згідно зі ст. 18 Закону № 1105. Тобто необхідно з'ясувати: чи є запитувач застрахованою особою під час роботи вдома.

У Законі № 530 прописана можливість роботи з дому, розширюються повноваження для роботодавців у частині встановлення режиму роботи підприємств. Так, роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома [ймовірно, на сайті Держпраці помилка у номері закону, адже можливість запровадження дистанційної роботи передбачено не Законом № 530, а нормами Закону № 540 - Ред.]. Порядок виконання завдань врегульовано виключно внутрішніми правилами підприємства, якщо буде визначено, що робота може виконуватися дистанційно.

Додаткові умови дистанційної роботи для держслужбовців можуть визначити правила внутрішнього службового розпорядку в державному органі. Про це йдеться у Наказі № 39-20, який вніс відповідні зміни до Типових правил внутрішнього службового розпорядку.

При дистанційній роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, правила внутрішнього трудового розпорядку на них не поширюються і оплата праці здійснюється за фактично виконану роботу.

Таким чином, на працівників, які виконують роботу дома ("надомників", "дистанційників") в повній мірі поширюється законодавство про працю з урахуванням специфіки та особливостей застосування дистанційного режиму роботи, які обумовлюються у трудовому договорі. Виконання дистанційної (надомної) роботи не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Про те, що при дистанційній роботі посаду та зарплату роботодавці повинні зберігати, говорив і міністр юстиції при затвердженні Постанови № 256. Відповідно до Постанови № 256 на час встановлення карантину за державними службовцями та працівниками, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, зберігаються займана посада, умови оплати праці та соціальні гарантії. Виконання такої роботи не тягне за собою будь-яких обмежень трудових прав державних службовців та працівників.

У Держпраці роблять висновок: якщо роботу вдома працівника було оформлено з урахуванням викладених моментів - то він є застрахованою особою у розумінні Закону № 1105 та підлягає соціальному страхуванню, а отже має право на відкриття лікарняного та його оплату на загальних умовах - як і решта працівників. Право на матеріальне забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення.

До того ж, Інструкція № 455 не містить заборони видавати лікарняні працівникам-надомникам.

Стежите за усіма новинами на тему "Зарплата та кадри"? Отримайте доступ до LIGA360 і відстежуйте інформацію за тематикою, обирайте ЗМІ, яким довіряєте та сформуйте свою індивідуальну стрічку новин.

Читайте також:

- "Як відкликати працівників з карантинних відпусток чи дистанційної роботи - Держпраці";

- "Держслужба зайнятості назвала ТОП-8 змін ринку праці після карантину";

- "Інтернет-магазин: організаційні аспекти";

- "Мати і дитина захворіли під час карантину - кому дадуть листок непрацездатності";

- "Держпраці вказала, як правильно встановити неповний і скорочений час";

- "Держпраці вказала, як роботодавцю розслідувати випадки коронавірусу в працівників";

- "Як працівникам захистити свої права у разі звільнення роботодавцем під час карантину";

- "Як організувати дистанційну роботу під час карантину - поради Держпраці";

- "Держпраці дала роботодавцям алгоритм звільнення працівників під час карантину".

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Спробувати.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар