Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Тепер блокувати операції клієнтів зможуть страховики, ломбарди та поштові оператори — постанова НБУ

31.07.2020, 13:55
3077
0

Затверджено Положення про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу
Затверджено Положення про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу

Національний банк затвердив та оприлюднив Положення про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу від 28.07.2020 р. № 107. Положення розроблене у зв'язку з уведенням у дію 28 квітня 2020 року нових вимог законодавства з питань фінансового моніторингу. Дія Положення поширюється на учасників небанківського фінансового ринку, державне регулювання та нагляд за якими в сфері фінансового моніторингу здійснює Національний банк. Про це повідомляє сайт НБУ.

Національний банк надав небанківським установам достатньо часу для налаштування власних процесів та процедур із фінмоніторингу - до кінця 2020 року.

Окремі вимоги до установ є спрощеними порівняно з банками, наприклад:

- більшості установ рекомендовано мати систему автоматизації процесів із фінмоніторингу, проте обов'язковою вона є лише для платіжних систем, які здійснюють перекази коштів у режимі онлайн;

- оцінка ризику клієнтів відбувається за спрощеними методами, в тому числі установам надано можливість оцінювати ризик не кожного клієнта окремо, а на груповій основі;

- установлено особливі заходи з належної перевірки клієнтів та вигодоодержувачів для страхових компаній;

- небанківські установи не погоджують із Національним банком кандидатуру відповідального працівника за фінмоніторинг. До того ж відповідальному працівнику дозволяється суміщення та сумісництво за посадою.

Ідентифікація та верифікація клієнта можлива в декількох варіаціях. Крім фізичної присутності та копії оригіналів документів для небанківських установ, як і для банків, також доступна дистанційна ідентифікація та верифікація клієнта.

Повноцінними моделями верифікації є: використання BankID НБУ, кваліфікованого електронного підпису (КЕП), сеансу відеотрансляції, а також верифікація за допомогою ресурсу державних онлайн-послуг "ДІЯ".

Спрощеними моделями верифікації є: BankID НБУ, КЕП, зчитування даних із чипа біометричного документа, верифікація даних із бюро кредитних історій.

Водночас Положення визначає порядок ідентифікації клієнта із залученням агента та використання інформації щодо належної перевірки клієнта, отриманої від третьої сторони.

Відтепер для укладення договору страхування або оформлення позики у фінансовій компаній чи кредитній спілці візит до відділення або особиста зустріч із представником установи непотрібна.

Положення "Про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу" затверджене постановою Правління Національного банку від 28.07.2020 р. у № 107 набрало чинності з 30 липня 2020 року.

Також Національний банк затвердив та оприлюднив нове Положення про застосування заходів впливу до небанківських фінансових установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу. Усі рішення про застосування заходів впливу в Національному банку приймаються колегіальним органом - Правлінням Національного банку або Комітетом, якому делеговані окремі повноваження щодо регулювання та нагляду.

Відповідні норми містить постанова Правління Національного банку України від 28.07.2020 р. № 106 "Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу". Постанова набрала чинності з 30 липня 2020 року.

Як ми вже повідомляли, Постановою Правління Національного банку від 19.05.2020 р. № 65 затверджено нове Положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Воно набрало чинності 22 травня. Саме на підставі її норм банки збирають інформацію про клієнтів та блокують, за потреби, рахунки. Таким чином кожному суб'єктові господарювання варто заздалегідь вивчити це питання, щоб в разі негараздів діяти оперативно. Про це йшлося у публікаціях "Чи підпадають під фінмоніторинг операції з внесення фізособою грошового внеску до статутного капіталу українського підприємства?" та "Підприємству заблокували грошовий переказ: чому так сталося і що робити?". Для отримання доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, інших документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть скористатися ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Ну а більш детально про причини блокування банківських рахунків клієнтів читайте в нашому ексклюзивному аналітичному матеріалові "Фінмоніторинг: з яких причин банки блокують рахунки".

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар