Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Як зареєструвати об’єкт незавершеного будівництва — Мін’юст

20.04.2021, 08:50
819
0

Об’єкти незавершеного будівництва підлягають державній реєстрації прав і передбачена окрема процедура для державної реєстрації права власності на них
Об’єкти незавершеного будівництва підлягають державній реєстрації прав і передбачена окрема процедура для державної реєстрації права власності на них

Про особливості алгоритму державної реєстрації об'єктів незавершеного будівництва розповіла заступник начальника відділу розгляду скарг у сфері державної реєстрації нерухомого майна Офісу протидії рейдерству Мін'юсту Каріна Федорчук.

Об'єкт незавершеного будівництва - це об'єкт, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження, але не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства. Згідно з положеннями ЦКУ до завершення будівництва особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі такого зведення.

Законом про держреєстрацію речових прав на нерухоме майно (далі - Закон) встановлено, що об'єкти незавершеного будівництва підлягають державній реєстрації прав, і передбачена окрема процедура для державної реєстрації права власності на них.

Відповідний алгоритм передбачає, що для офіціалізації статусу власника такого об'єкта державному реєстратору або нотаріусу потрібно подати:

- документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (у разі відсутності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРП) зареєстрованого відповідного речового права на земельну ділянку);

- документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт (крім випадків, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва);

- документ, що містить опис об'єкта незавершеного будівництва за результатами технічної інвентаризації такого об'єкта (це не стосується випадків, коли відповідний документ внесено до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва).

До речі, запуск Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва вже відбувся, проте сьогодні цей портал знаходиться на етапі впровадження, його опції та функціонал періодично розширюються. Тож пошук інформації, актуальної до моменту початку впровадження нового ресурсу (тобто до 6 липня 2020 року), про дозвільні документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, а також засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, слід здійснювати в Єдиному реєстрі дозвільних документів.

Не забувайте, що державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з об'єктом незавершеного будівництва, що має наслідком набуття, зміну чи припинення речових прав, їх обтяжень одночасно із вчиненням такої нотаріальної дії, проводиться нотаріусом, яким вчинено відповідну нотаріальну дію, крім випадків, передбачених ст. 31-2 Закону.

Також пам'ятайте: розділ ДРП та реєстраційна справа закриваються в разі державної реєстрації права власності на новостворений об'єкт нерухомого майна щодо якого в Реєстрі було відкрито розділ як на об'єкт незавершеного будівництва.

А ось три типові порушення, які найчастіше допускаються при проведенні реєстраційних дій такого типу наступні:

- реєстраційні дії проводяться за відсутності документа, що посвідчує речове право на земельну ділянку під об'єктом незавершеного будівництва;

- не встановлюється відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у ДРП, інформації, що міститься у поданих документах;

- державна реєстрація прав проводиться без документа, який надає дозвіл на початок виконання будівельних робіт.

Не дайте рейдерам і шахраям нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар