Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Кабмін змінить із 1 січня 2022 року порядок визначення розміру мінімальної зарплати та доплат за особливі умови праці

Реклама

Кабмін на своєму засіданні 18 серпня схвалив для внесення на розгляд парламентом законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оплати праці». Його розроблено з метою вдосконалення законодавства щодо порядку визначення розміру мінімальної заробітної плати. У разі прийняття відповідні норми наберуть чинності з 1 січня 2022 року.

Усі законопроекти з пояснювальними записками до них можна знайти в модулі "Законопроекти" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ до системи.

Проектом акта врегульовується питання щодо складових заробітної плати, які не враховуються для визначення її мінімального розміру, зокрема щодо доплат за роботи працівникам, зайнятих на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, в несприятливих умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров'я у відповідності до статті 100 КЗпП та сум індексації заробітної плати.

Також врегульовується питання щодо визначення на рівні угод та колективних договорів переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці та в умовах підвищеного ризику для життя та здоров'я, які передбачають оплату в підвищеному розмірі.

Тобто підвищений розмір оплати праці працівників, зайнятих на роботах із шкідливими, особливо шкідливими та небезпечними умовами праці, будуть визначати з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, а також положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору, за результатами атестації робочих місць за умовами праці. У разі відсутності колективного договору чи перебування поза сферою дії генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод підвищена оплата праці таких працівників здійснюється організаційно-розпорядчим документом роботодавця.

А ось оплату праці працівників, що виконують роботу з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах, умовах підвищеного ризику для здоров'я, зможуть здійснювати у підвищеному розмірі відповідно до норм законодавства, положень генеральної, галузевої (міжгалузевої) і територіальної угод, колективного договору. Варто зазначити, що зараз відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах, визначається Постановою № 648.

У Законі України «Про оплату праці» урядовий законопроект пропонує закріпити, що при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:

  • суми, на які підвищується оплата праці відповідно до статті 100 КЗпП, - незалежно від способу встановлення такого підвищення (доплата, надбавка, підвищення окладу тощо);

  • доплати за суміщення професій (посад), виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника,

  • суми підвищення оплати праці за роботу в нічний час, роз'їзний характер робіт;

  • оплата роботи в надурочний час;

  • оплата за залучення до роботи у вихідні, святкові і неробочі дні;

  • премії до святкових і ювілейних дат;

  • сума індексації заробітної плати;

  • сума компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати.

Додамо, що чинна редакція ст. 3-1 Закону «Про оплату праці» дозволяє не враховувати при указаному обчисленні доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я, за роботу в нічний та надурочний час, роз'їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Також завдяки законопроекту в Законі України «Про оплату праці» закріплять, що мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі, не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахованого відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум», за січень-червень року, що передує року, на який встановлюється розмір мінімальної заробітної плати.

Про розмір мінімальної зарплати та заплановані його зміни у 2021 році читайте у матеріалі «Мінімальна зарплата 2021».

Як бухгалтеру встигнути за щоденним потоком інформації? Зарплата й кадри, податки, бухоблік - ексклюзивну аналітику щодо цих питань ви отримаєте у LIGA360. Замовляйте тестовий доступ уже сьогодні.

Тільки в серпні ЛІГА:ЗАКОН надає акційну пропозицію. Придбайте LIGA360 для однієї професійної ролі - отримуйте додатково місяць користування преміум-пакетом для юристів, бухгалтерів, HR, піарників чи служби безпеки на вибір. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини