Призов або мобілізація роботодавця - фізичної особи під час особливого періоду - підстава для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП).
На цій нормі зупинилися в ГУ Держпраці у Рівненській області.
Проте варто зважати, що норма може застосовуватися тільки під час особливого періоду та у разі мобілізації ФОП - роботодавця. Вказана норма не використовується якщо ФОП є добровольцем тероборони.
До того ж законодавств не встановлює обов'язок ФОП - роботодавця повідомити заздалегідь працівника про припинення трудового договору за п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП.
При звільнення за цією підставою не йдеться про виплату вихідної допомоги працівникам.
Разом з тим новий Закон № 2136 в період дії воєнного стану передбачає можливість розривати трудовий договір з працівником з ініціативи роботодавця (ст. 40 та 41 КЗпП).
Водночас роботодавець не може звільнити вказаною підставою захищені категорії працівників, які перелічені у ст. 184 КЗпП, тобто тих, які перебувають у відпустці, настала тимчасова непрацездатність та мобілізованих працівників.
Також за ч. 2 ст. 47 КЗпП у разі призову роботодавця - фізичної особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період така фізична особа повинна виконати свої обов'язки упродовж місяця після звільнення з такої військової служби без застосування санкцій та штрафів.
Для ФОП - роботодавця не зникає обов'язок щодо видачі копії наказу про звільнення та виплати всіх належних коштів, які належали працівнику в день звільнення.
Звільняти працівників у зв'язку із мобілізацією ФОП, який використовує найману працю, є його правом, а не обов'язком.
Також читайте аналітичний матеріал "Можливі варіанти звільнення працівників у період воєнного стану".
Кадрові й бухгалтерські питання, сплата податків, чи релокація бізнесу - дізнайтеся як діяти від експертів LIGA ZAKON за посиланням.