Із 24.02.2022 р. відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022, затвердженого Законом № 2102–IX, на території України було введено на 30 діб воєнний стан. Наразі Законом № 2119-IX строк дії воєнного стану продовжено на 30 діб — до 25.04.2022р.
Розірвання трудового договору під час війни — що говорить КЗпП
Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП) не врегульовано питання щодо трудових відносин між роботодавцем та працівниками під час воєнного стану. Порядок запровадження воєнного стану регулюється Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. №389-VIII, у якому передбачено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, у тому числі, обмежується право на працю, а також надаються гарантії щодо запобігання незаконному звільненню працівників.
Припинення трудових відносин із працівником у період дії воєнного стану можуть відбуватись із наступних підстав:
- розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника (ст.38 КЗпП)
У випадку, якщо працівник виявив свій намір припинити трудовий договір, укладений на невизначний строк, за власним бажанням, він повинен надати заяву. У випадку неможливості фактичного подання оригіналу документу (заяви) про звільнення роботодавцю у зв’язку із початком військових дій, її необхідно надіслати поштою рекомендованим листом (бажано з описом вкладення) та повідомленням про вручення або надіслати фотокопію заяви на електронну адресу роботодавця. Дата отримання листа буде вважатись днем подання працівником заяви про звільнення.
Читайте також «Як можна оформляти та надсилати кадрові документи під час війни — НАДС».
Постав запитання експертам LIGA ZAKON про бізнес-діяльність в умовах воєнного стану. Кадрові й бухгалтерські питання, сплата податків, чи релокація бізнесу - дізнайся як діяти за посиланням.
- за угодою сторін (п.1 ст.36 КЗпП)
За угодою сторін може бути припинено трудовий договір, укладений як на невизначений строк, так і строковий трудовий договір. Дата закінчення роботи працівника визначається сторонами за взаємною згодою. Підставами для складання наказу про припинення трудового договору може бути або заява працівника, або письмова угода сторін про припинення трудових відносин.
- у зв’язку із закінченням строку дії трудового договору (п.2 ст.36 КЗпП)
На цій підставі може бути припинений тільки строковий трудовий договір. У випадку звільнення за цією статтею, трудове законодавство не вимагає подання заяви працівника про припинення трудових відносин, адже своє бажання щодо укладення строкового трудового договору працівник виявив під час складання заяви про прийняття на роботу. Отже, роботодавець не зобов’язаний у будь-який спосіб інформувати працівника про звільнення, а повинен видати наказ про припинення трудових відносин за цим договором.
- розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку змін в організації виробництва і праці (п.1 ст.40 КЗпП)
Тут мається на увазі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Припинення трудових відносин на підставі п.1 ст.40 КЗпП можливе лише у випадку, якщо процедуру про наступне вивільнення працівника було розпочато до введення дії воєнного стану (до 24.02.2022 р.) і працівника попередили про звільнення належним чином.
Фахівцями Державної служби України з питань праці було надано відповідь на запитання щодо звільнення під час воєнного стану працівника з ініціативи адміністрації (скорочення штату). У поясненні зазначено наступне: «Заборони щодо звільнення працівників з роботи у зв’язку із скороченням штату або чисельності працівників законодавством про працю не передбачено. В той же час, якщо є можливість не звільняти такого працівника, то краще зачекати до оголошення демобілізації» (посилання).
Враховуючи чинність КЗпП, розірвання трудових відносин як за ініціативи працівника, так і за ініціативи роботодавця, можливі за підстав, передбачених КЗпП, але обов’язково із дотриманням всіх передбачених законодавством процедур.
Які нові правила щодо звільнення працівників під час війни прийняла Верховна Рада
15.03.2022р. Верховна Рада України ухвалила проєкт Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», зареєстрований під № 7160 (далі — Закон № 7160). Про основні зміни, які він вносить у трудове законодавство на час воєнного стану, читайте в матеріалі за посиланням.
Наразі текст Закону направлено на підпис Президенту України, після чого документ набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування та діятиме протягом воєнного стану та втратить чинність з моменту припинення та скасування воєнного стану.
З моменту вступу в дію Закону № 7160, на період дії воєнного стану не застосовуватимуться норми законодавства про працю в частині відносин, врегульованих цим Законом.
Згідно з Законом № 7160:
- працівник може розірвати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження у зв'язку із веденням бойових дій у районі, в якому розташоване підприємство, установа, організація, та загрозою для його життя і здоров’я.
Винятком є примусове залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури;
- роботодавець може з власної ініціативи розірвати трудовий договір із працівником у період його тимчасової непрацездатності або відпустки з першого дня після завершення непрацездатності або відпустки. Винятком є відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустка для догляду за дитиною;
- роботодавець може розірвати трудовий договір з працівником у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, викликаною знищенням у результаті бойових дій усіх виробничих, організаційних або технічних потужностей або майна підприємства.
Про таке звільнення працівник попереджується не пізніше ніж за 10 днів з виплатою вихідної допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку.
У Законі №7160 встановлено, що на період дії воєнного стану норми ст. 43 КЗпП не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Звертаємо увагу, що під час дії воєнного стану в Україні не рекомендовано звільняти працівників за прогул згідно п.4 ст.40 КЗпП до моменту стабілізації ситуації у країні. Адже, під час звільнення працівника, який не з’являється на роботі, не виходить на зв'язок і не надає пояснень щодо причин своєї відсутності, роботодавцю необхідно в обов’язковому порядку дотриматися процедури, передбаченої трудовим законодавством — від працівника слід отримати письмове пояснення.
Собко Юлія,
фахівець з кадрового обліку MGI PSP Audit
Отримай спеціальні умови підключення LIGA360 в умовах воєнного стану. Сьогодні власникам бізнесу, бухгалтерам та юристам важливо забезпечити життєдіяльність компаній. Рішення LIGA360 надасть оперативну аналітику й новини, повну базу НПА й контроль змін законодавства. Отримай доступ за посиланням.