Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Листки непрацездатності від лікарів – ФОПів підтверджують право на лікарняні – Верховний Суд

Реклама

КАС ВС висловив позицію щодо виплати допомоги за листком непрацездатності, виданим лікарем, що провадить медичну практику як ФОП. Йдеться про постанову Верховного Суду від 05.12. 2022 року у справі № 440/2621/21.

Спробуйте VERDICTUM в LIGA360. Аналізуйте тексти судових рішень, формуйте аргументи. Деталі за посиланням.

В цьому спорі товариство оскаржило до суду рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соцстрахування України у Полтавській області в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів та сплати штрафу. Таке рішення прийнято за результатами документальної перевірки, під час якої виявлено порушення дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів, а саме: нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені за листком непрацездатності, виданим не у встановленому порядку (листок непрацездатності виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП).

Суди попередніх інстанцій, задовольнивши позов, дійшли висновку про те, що застраховані особи мають право на отримання у разі настання страхового випадку, матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Верховний Суд, переглянувши справу в касаційному порядку, вказав, що підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності - виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Суд дійшов висновку, що листок непрацездатності - підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий лікарем, який наділений правом видачі листків непрацездатності (а саме: лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності або лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП); містить усі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав листок непрацездатності, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності» тощо).

Суди попередніх інстанцій встановили, що листки непрацездатності видані від імені ФОП, основним видом діяльності якої є загальна медична практика, що підтверджується витягом з ЄДР. На цих листках містяться відтиски печатки та підписи останньої.

Колегія суддів зазначила, що застрахований пацієнт має державні гарантії реалізації своїх прав, зокрема, на відповідне матеріальне забезпечення та страхові виплати, одночасно має право обирати лікуючого лікаря, а тому позбавлення пацієнта - застрахованої особи права на таке матеріальне забезпечення чи страхові виплати без встановлення відсутності у цього пацієнта права на такі виплати є порушенням принципів соціального страхування, встановлених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Тож за відсутності відповідальності пацієнта стосовно правильності заповнення листків непрацездатності, а також враховуючи, що сам факт настання страхового випадку по досліджуваному листку непрацездатності не ставиться під сумнів органом Фонду, підстав для повернення коштів Фонду, які були виплачені відповідно до вказаного листка непрацездатності не вбачається.

Також читайте:

- Середня зарплата для оплати лікарняних і декретних: що змінилося з 1 січня 2023 року;

- Лікарняні від ПФУ: як працює система;

- Лікарняні працівникам у запитаннях та відповідях: нарахування та відображення у звітності.

Читай усі бухгалтерські видання LIGA ZAKON на платформі LIGA360. Менше часу на пошук - більше інформації та аналітики. Обирай вигідний тариф за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини