Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Помірний дефіцит електроенергії, ріст економіки, долар по 42 грн – прогноз аналітиків

29 травня 2024, 18:00
251
0
Автор:
Реклама

Dragon Capital, найбільша інвестиційна компанія України, яка працює у сфері інвестицій і фінансових послуг, зберігає прогноз зростання ВВП у 2024 році на рівні 4,0%, очікує контрольоване послаблення курсу гривні до 42 грн/дол до кінця року

Незважаючи на екстремальні умови повномасштабної війни, українська економіка продовжувала відновлюватись на початку 2024 року після зростання на 5,3% р/р у 2023 році.

Поновлення експорту портами Чорного моря очікувано стало одним з ключових драйверів подальшого відновлення економічної активності, адже його обсяги суттєво перевищили обережні припущення аналітиків.

Дефіцит електроенергії, спричинений поверненням росії до терористичної практики цілеспрямованого руйнування енергетичних активів з кінця березня, стане на заваді подальшому відновленню економіки. Проте, за оцінками Dragon Capital, при збереженні наявних потужностей енергосистеми та з урахуванням поточних можливостей імпорту, дефіцит електроенергії буде достатньо помірним влітку та восени, що дозволить підприємствам більшості галузей підтримувати обсяги виробництва на рівнях, близьких до поточних, а, значить, збільшити їх порівняно з 2023 роком. Зростання буде особливо відчутним в секторах, діяльність яких була пригнічена через відсутність морського експорту, а саме у виробництві руди, металургії, вантажоперевезеннях.

Загалом Dragon Capital оцінює, що завдяки відновленню роботи морських портів та більшому, ніж очікувалось, сільськогосподарському врожаю минулого року, експорт основних видів товарів у цьому році зросте на 35%, до 109 млн тон, що допоможе втримати зовнішньоторговельний дефіцит від подальшого розширення, незважаючи на зростання імпорту і зниження світових цін на сільгосп продукцію.

Зважаючи на це, Dragon Capital зберігає прогноз економічного зростання реального ВВП у 2024 році на рівні 4,0%. Як і раніше, вважають, що відновлення експорту морськими портами та розвиток ВПК будуть основними драйверами економічного зростання і в цьому році. Вони переважать негативний вплив від посилення мобілізації та дефіциту електроенергії, за припущення, що влада зможе організувати мобілізацію таким чином, щоб обмежити негативний вплив на бізнес, а дефіцит електроенергії буде помірним відповідно до нашого базового сценарію. Проте ризики залишаються суттєвими, оскільки подальші значні руйнування критичної інфраструктури можуть погіршити ситуацію на ринку електроенергії та/або перешкодити роботі морських портів.

Фінансова підтримка від партнерів підтримуватиме стійкість економіки в цьому році.

Тим не менш, ситуація з бюджетом залишається напруженою і потребуватиме мобілізації внутрішніх ресурсів. Закон про державний бюджет 2024 року потребує суттєвого перегляду, адже видатків на оборону і безпеку, закладених при схвалені закону в кінці минулого року, явно недостатньо для адекватного фінансування армії протягом всього року. Також оновлений закон має враховувати вплив від посилення мобілізації.

Загалом військові видатки загального фонду держбюджету необхідно буде збільшити, проте це збільшення можна буде частково профінансувати зменшенням невійськових видатків (наприклад, на обслуговування зовнішнього комерційного боргу після його реструктуризації) та додатковими доходами (податок на неочікувані прибутки банків, збільшення трансферту від НБУ, підвищення ставок акцизу на паливо).

Загалом Dragon Capital очікує, що уряду вдасться незначно скоротити дефіцит бюджету сектору державного управління в цьому році до близько 1,6 трлн грн з 1,7 трлн у минулому році (без врахування грантів у доходах). Це буде можливо завдяки органічному збільшенню податкових надходжень від зростання економіки, додатковим заходам з наповнення доходної частини бюджету та стриманому підходу до необоронних видатків.

Гривня продовжить контрольовано слабшати по відношенню до долара США, і офіційний курс сягне 42 грн/дол США до кінця року. Зважаючи на сповільнення інфляції та стабільні інфляційні очікування, помірна девальвація наразі не несе ризиків для макрофінансової стабільності, проте підтримує конкурентоздатність експорту, допомагає бюджету шляхом зменшення потреб у фінансуванні та дозволяє зменшити втрати резервів від первинних ефектів валютної лібералізації.

Не витрачай час на пошук аналітики на різних ресурсах. Тепер усі видання LIGA ZAKON для бухгалтерів доступні у рішенні LIGA360. А ще ти можеш налаштувати свою стрічку професійних новин та обраних посилань для роботи. Замовляй LIGA360 прямо сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини