Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юрособа-боржник повернула суму, яку фізособа-поручитель перерахувала кредитору за договором поруки: що з ПДФО

Реклама

За кредитним договором банк або інша фінансова установа-кредитодавець зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник повинен повернути кредит та сплатити проценти (ст. 1054 ЦКУ).

Виконання такого зобов'язання може забезпечуватися порукою, згідно з ч. 1 ст. 546 ЦКУ.

При цьому, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником (ч. 1 ст. 553 ЦКУ).

Після виконання поручителем зобов'язання, забезпеченого порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника.

До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання (ч. 1 та 2 ст. 556 ЦКУ).

Таким чином, у разі якщо відповідно до договору поруки до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, тобто відбувається заміна кредитора, то доходу у розумінні ПКУ у нового кредитора не виникає.

Разом з тим, кредитор - це, фізособа, яка має підтверджені у встановленому порядку вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника (пп. 14.1.95 ПКУ).

Оподаткування доходів фізосіб регламентує розд. IV ПКУ, відповідно до п. 162.1 якого платником ПДФО є фізособа - резидент. Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ).

У ст. 165 ПКУ автори прописали виключний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.

Водночас до такого доходу платника податків включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ).

Тож податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, повинен утримати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%, визначену ст. 167 ПКУ (пп. 168.1.1 ПКУ).

Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області пояснили: якщо юрособа-боржник сплачує кошти фізособі-поручителю, яка виконала перед кредитором (банком) обов'язок боржника за договором поруки, то суми сплачених коштів оподатковують ПДФО як інший дохід на загальних підставах.

Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини