Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Скасування ГКУ та перетворення державних і комунальних підприємств – Закон прийнято

10 січня 2025, 08:55
586
0
Автор:
Реклама

Парламент ухвалив Закон про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період, повідомив нардеп Ярослав Железняк, заступник голови парламентського податкового комітету. Про цей законопроєкт №6013 ми вже розповідали: у 2021 році - коли його тільки підготували і нещодавно - коли парламентській Комітет з питань економічного розвитку рекомендував Раді прийняти його в цілому.

Прийнятий Закон є частиною масштабної реформи, яка спрямована на впорядкування правовідносин у сфері державної власності, підвищення інвестиційної привабливості та інтеграцію України до міжнародних економічних стандартів.

Основні положення закону передбачають корпоратизацію державних та комунальних підприємств. Усі державні та комунальні унітарні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Цей підхід відповідає міжнародним стандартам і сприяє залученню інвестицій. Для комунальних підприємств корпоратизація має гнучкий характер, дозволяючи громадам самостійно визначати доцільність трансформації.

Прийнятий Закон запроваджує прозоре управління майном. Операції з майном підприємств, де державі належить понад 50% акцій, здійснюватимуться через систему "Прозорро.Продажі", що забезпечує відкритість процесів і мінімізує корупційні ризики.

Закон передбачає фінансову прозорість та звітність: державні підприємства зобов'язані публікувати фінансові звіти, що сприятиме громадському контролю та прозорості управління.

Ознайомитися з діючими редакціями НПА, порівняти редакції і побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити увесь масив пов'язаних документів: судової практики, аналітики і так далі. Замовте презентацію LIGA360 для себе.

Для непідприємницьких активів, які не підлягають приватизації, вводиться механізм узуфрукту. Це забезпечить їхнє раціональне використання під наглядом держави.

Закон також передбачає збереження діяльності комунальних підприємств у перехідний період, а також гармонізацію норм із Законом «Про місцеве самоврядування» та ЦКУ, щоб уникнути прогалин після втрати чинності Господарського кодексу України, який скасовується. При цьому деякі положення Господарського кодексу України зберігають свою чинність у цьому Законі та будуть діяти впродовж перехідного періоду.

У ВРУ зазначили, що прийнятий Закон не спрямований на ліквідацію господарських судів та господарської юрисдикції.

Законодавчий акт значно розширює можливості територіальних громад. Закон дозволяє громадам створювати юридичні особи для забезпечення ефективного управління власністю та реалізації соціальних ініціатив. Корпоратизація державних підприємств є обов'язковою протягом перехідного періоду, що забезпечує їхню трансформацію в сучасні корпоративні структури. Для комунальних підприємств цей процес передбачається більш гнучким, оскільки для громад немає санкцій за відмову від перетворення.

Ця норма має ключове значення, адже дозволяє громадам по всій території України гнучко використовувати корпоратизацію як інструмент для:

- залучення міжнародних інвесторів до участі в капіталі;

- модернізації основних засобів;

- отримання кредитування за європейськими ставками для корпоратизованих підприємств.

Також із 2027 року буде заборонено дотаційне фінансування комунальних підприємств із державного та місцевих бюджетів, що стимулюватиме їх до самоокупності й запровадження ефективних бізнес-моделей.

Закон залишає можливість введення штрафів за порушення строків постачання товарів, робіт та послуг для оборонних підприємств. Положення Закону усувають існуючу практику накладення потрійних штрафів за одне порушення строків поставки, що призводило до надмірного фінансового тиску на виробників української продукції.

Відтепер передбачено один прогресивний штраф - пеню в розмірі 3% за кожен місяць прострочки. Це створює справедливі умови для виконання контрактів, стимулюючи виробників до вчасного виконання зобов'язань.

LIGA360 допомагає тримати руку на пульсі податкових реформ. Завдяки нашій платформі, яка включає доступ до широкого спектру нормативно-правових актів і судових рішень у сфері обліку та податків, ви легко адаптуєтесь до нововведень. Дізнайтеся, як наші інструменти можуть зробити ваше податкове планування простішим і більш ефективним, замовивши персональну презентацію.

Як заявив народний депутат Павло Фролов, для введення в дію Закону запроваджують 3-річний перехідний період, протягом якого статути та внутрішні положення підприємств підлягають приведенню у відповідність до цього Закону, а застосовують їх у частині, що не суперечить цьому Закону. «Державні та комунальні некомерційні підприємства протягом перехідного періоду змінюють свої назви відповідно „державне некомерційне товариство“ або „комунальне некомерційне товариство“, що не вважається їх перетворенням», - пояснив він.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини