До контролерів звернулась ТОВ, яка виявила за результатами інвентаризації розрахунків з контрагентами кредиторську заборгованість по якій термін позовної давності не минув. Розрахуватися з контрагентом не має можливості, оскільки він не здійснює фінансово-господарську діяльність та не має діючого банківського рахунку.
Чи можна визнати кредиторську заборгованість безнадійною, якщо термін позовної давності не минув?
Податківці відзначили, що заборгованість по якій не минув термін позовної давності за відсутності інших ознак безнадійної заборгованості, визначених пп. 14.1.11 ПКУ, не є безнадійною заборгованістю.
При цьому списання кредиторської заборгованості здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності на підставі первинних документів.
Якщо платником податку - постачальником було відвантажено товари/надано послуги, то на дату такого відвантаження/надання у постачальника виникають податкові зобов'язання з ПДВ та обов'язок скласти та зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну за операцією з постачання таких товарів/послуг. Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для віднесення покупцем (у тому числі ТОВ) сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.
У разі якщо такі товари/послуги не були оплачені покупцем (у тому числі ТОВ), а заборгованість за такі поставлені товари/надані послуги постачальником прощається, то таке прощення заборгованості не є підставою, визначеною п. 192.1 ПКУ, для коригування постачальником податкових зобов'язань та складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату першої події за операцією - відвантаження товарів/надання послуг.
Зважаючи на те, що у разі прощення постачальником заборгованості за такі товари/послуги оплата за них покупцем не здійснюватиметься (тобто вони фактично отримані покупцем (у тому числі ТОВ) на безоплатній основі), то у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості за такі отримані та не оплачені товари/послуги, платнику податку - покупцю (у тому числі ТОВ) необхідно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ (оскільки ПДВ у складі вартості отриманих товарів/послуг покупцем постачальнику фактично сплачено не було).
Радимо також ознайомитися зі статтею «Безнадійна грошова кредиторська заборгованість у воєнні часи: бухгалтерський та податковий облік».
Джерело: ІПК ДПСУ від 05.11.2024 № 5128/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Мінімізуйте податкові ризики для вашої компанії, використовуючи аналітичні можливості LIGA360. Отримуйте інсайти та поради від провідних податкових експертів, користуючись доступними аналітичними статтями та консультаціями. Наша платформа допоможе вам глибше розуміти податкові тенденції і приймати обґрунтовані рішення. Замовте індивідуальну презентацію вже сьогодні.