Як ми вже повідомляли, з 1 січня 2025 року набули чинності зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.
Чи всі працівники мають проходити психіатричні огляди?
Вимога щодо проходження психіатричних оглядів стосується лише певних категорій осіб, які виконують діяльність із підвищеними вимогами до стану психічного здоров'я. Перелік таких видів діяльності наведено у Постанові №577.
Для виконання певних видів діяльності необхідно проходити періодичні (протягом трудової діяльності) психіатричні огляди. Зокрема, періодичні психіатричні огляди мають проходити працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, які контактують із харчовими продуктами, медики, водії, які займаються перевезенням пасажирів або вантажів тощо. Ознайомитися з повним переліком таких професій можна у Наказі №139.
Як часто необхідно проходити психіатричні огляди?
Огляди можуть варіюватися залежно від професії. Зокрема, йдеться про попередні, тобто перед призначенням на посаду чи початком роботи; періодичні, у визначені терміни для підтримання допуску до виконання професійних обов'язків, та позачергові, на вимогу роботодавця чи у випадках підозри на психічний розлад (за згодою працівника).
Періодичність проходження оглядів залежить від виду діяльності, наприклад:
- працівники харчової галузі та фармацевтики - раз на рік;
- працівники атомної енергетики, члени екіпажів суден - раз на два роки;
- водії та освітяни - раз на п'ять років.
Термін дії довідки про проходження огляду становить один рік. Однак, після завершення цього терміну, повторні огляди здійснюються лише згідно з визначеною періодичністю для конкретних категорій працівників, яка може складати один, два, три чи навіть п'ять років залежно від виду діяльності.
Уникайте помилок кадрового обліку і ризиків для компанії. З LIGA360 ви завжди матимете під рукою потрібні ситуації щодо нарахування і виплати відпускних, лікарняних, трудових змін воєнного стану. Замовте презентацію для себе, та дізнайтеся більше переваг.
Хто сплачує за проходження оглядів?
Законодавство України визначає, що витрати на психіатричні огляди для працівників покриває роботодавець. Зокрема, у ст. 169 КЗпП зазначено, що роботодавець зобов'язаний своїм коштом організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Посилення вимог до медзакладів, які проводять психіатричні огляди
Відповідно до змін, у 2025 році попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у т. ч. на предмет вживання психоактивних речовин, проводитимуть лише надавачі медичних послуг, які:
1) отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;
2) уклали договір про медичне обслуговування населення з НСЗУ за групою послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».
Проводити огляди можуть й медзаклади ДУС, Міноборони, МВС, СБУ, СЗРУ, Держспецзв'язку, які отримали ліцензію на провадження госпдіяльності з медпрактики за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання меддопомоги та є користувачами електронної системи охорони здоров'я.
Огляд має проводити лікар-психіатр, який обов'язково працює в даному закладі, зареєстрований в електронній системі охорони здоров'я та пройшов тематичне навчання за відповідною програмою.
Який документ підтверджує проходження огляду
Тепер особі, яка пройшла огляд, видається відповідна довідка (форма № 100-2/о) з інформацією про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Працівник/кандидат на зайняття посади має надати цей документ роботодавцю під час прийому на роботу, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності.
Довідка діє 12 місяців з дати проведення огляду. Водночас закінчення цього терміну не є підставою для відсторонення працівника від виконання робіт та проведення повторного огляду. Періодичність проведення психіатричних оглядів, а також перелік категорій осіб, які мають їх проходити, визначено Наказом №139.
Станом на кінець 2024 року в Україні законтрактовані з НСЗУ та надають амбулаторну, стаціонарну та мобільну медичну допомогу за напрямом «Психологічна і психіатрична допомога» понад 900 медзакладів. Переглянути їх перелік можна за посиланням на дашборді НСЗУ “Психологічна та психіатрична допомога”, в розділі “Вид допомоги” обравши пункти “Амбулаторна”, “Мобільна”, ”Стаціонарна”, кажуть у МОЗ.