Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як суб’єктам первинного фінмоніторингу проводити ідентифікацію клієнта

18 лютого 2025, 16:10
140
0
Автор:
Реклама

Міністерство фінансів України у листі від 07.02.2025 р. № 14020-14/100-ЗПІ/108 нагадав про умови ідентифікації, верифікації клієнта (представника клієнта). У відомстві нагадали, що правові засади цих процедур встановлено Законом №361.

При цьому статтею 8 Закону №361 визначено обов'язки суб'єктів первинного фінансового моніторингу (далі - СПФМ) до яких, зокрема, віднесено обов'язок:

- здійснювати належну перевірку нових клієнтів, а також існуючих клієнтів;

- зберігати документи (у тому числі електронні), їх копії, записи, дані, інформацію щодо заходів, вжитих з метою виконання вимог у сфері запобігання та протидії, зокрема щодо здійснення належної перевірки клієнтів (у тому числі ідентифікації та верифікації представників клієнтів, встановлення їх повноважень), а також осіб, яким СПФМ було відмовлено у встановленні ділових відносин та/або проведенні фінансових операцій, а також усі документи, що стосуються ділових відносин (проведення фінансової операції) з клієнтом (включаючи ділову, зокрема внутрішню, кореспонденцію, листування, звіти, запити, результати будь-якого аналізу під час здійснення належної перевірки клієнта), не менше п'яти років після припинення ділових відносин з клієнтом або завершення разової фінансової операції без встановлення ділових відносин з клієнтом.

Статтею 14 Закону №361 встановлено вимоги щодо супроводження платіжної операції / переказу коштів інформацією про платника та отримувача, а також порядок проведення заходів належної перевірки під час здійснення платіжної операції / переказу, зокрема щодо платіжної операції готівкою в межах України на суму, що дорівнює та перевищує 5 тисяч гривень або пов'язаності такої фінансової операції з іншими фінансовими операціями, що в сумі перевищують 5 тисяч гривень.

Частиною другою та восьмою статті 14 Закону №361 встановлено, що належна перевірка платника / отримувача здійснюється до проведення / зарахування на рахунок (видачі в готівковій формі) коштів шляхом верифікації платника (ініціатора переказу) / отримувача в частині даних, наведених в пунктах 1, 2 частини першої цієї статті відповідно, на підставі офіційних документів або інформації, отриманої з офіційних та/або надійних джерел, з урахуванням особливостей, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Постановами Правління НБУ затверджено Положення про здійснення банками фінансового моніторингу (далі - Положення № 65) та Положення про здійснення установами фінансового моніторингу (далі - Положення № 107), якими визначено порядок здійснення банками, фінансовими установами належної перевірки клієнта, а також порядок ідентифікації, верифікації клієнта (представника клієнта).

Додатком 2 “Порядок ідентифікації, верифікації клієнта (представника клієнта)” до Положення № 65 передбачено різні варіанти документування результатів процедури верифікації, серед яких зокрема виготовлення паперових копій з оригіналу ідентифікаційного документа (сторінок/сторін, що містять ідентифікаційні дані), які засвідчуються підписами уповноваженого працівника банку та фізичної особи - власника документа як такі, що відповідають оригіналу (додатково на копіях зазначається дата їх виготовлення).

Аналогічні норми передбачені додатком 2 “Порядок ідентифікації, верифікації клієнта (представника клієнта)” до Положення № 107.

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини