Нацбанк своєю Постановою від 29.07.2022 р. № 163, затвердив Інструкцію про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг (далі - Постанова №163).
Вона визначає:
порядок ініціювання та виконання платіжних операцій за рахунками користувачів платіжних послуг (далі - користувач), які відкриті в надавачів платіжних послуг з обслуговування рахунку (далі - надавач платіжних послуг);
обов'язкові реквізити платіжної інструкції, вимоги щодо їх заповнення;
порядок виконання надавачами платіжних послуг заходів щодо арешту коштів на рахунках користувачів.
Податківці Головного управління ДПС у Волинській області наголосили, що вимоги цієї Інструкції поширюються на ініціаторів, надавачів платіжних послуг і обов'язкові для виконання ними.
А також визначено вживані терміни та їх значення. Зокрема:
платіжна інструкція - розпорядження ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції;
платіжна операція - будь-яке внесення, переказ або зняття коштів незалежно від правовідносин між платником і отримувачем, які є підставою для цього;
платник - особа, з рахунку якої ініціюється платіжна операція на підставі платіжної інструкції;
Ініціатор заповнює реквізити платіжної інструкції державною мовою з урахуванням вимог, зазначених в указівках щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі. Ініціатор має право заповнювати реквізити платіжної інструкції латинськими літерами, якщо це передбачено правилами платіжної системи/внутрішніми правилами надавача платіжних послуг.
Надавач платіжних послуг приймає до виконання надану ініціатором платіжну інструкцію за умови, що вона оформлена належним чином та немає законних підстав для відмови в її прийнятті.
Платник заповнює обов'язкові реквізити платіжної інструкції, оформленої у паперовій формі/від руки із застосуванням технічних засобів або надавач платіжних послуг платника за згодою платника заповнює платіжну інструкцію із застосуванням технічних засобів.
Правильність заповнення реквізитів платіжної інструкції надавачем платіжних послуг платника із застосуванням технічних засобів платник засвідчує власноручним/електронним підписом.
Платник несе відповідальність перед надавачем платіжних послуг, що його обслуговує, за відповідність інформації, зазначеної ним у платіжній інструкції, суті платіжної операції відповідно до умов договору.
Отже, відповідно до норм Постанови № 163 банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, ЄСВ. Відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в платіжному дорученні, суті операції, за якою здійснюється переказ, несе платник.
Ознайомитись з чинними редакціями НПА, порівняти редакції та побачити заплановані зміни - можна у новій LIGA360. А ще оцінити весь масив пов'язаних документів: судової практики, аналітики тощо. Замовте презентацію LIGA360 для себе.