«Це вже повний абсурд. Кабмін погодив законопроєкт, за яким податківці отримають доступ до інформації про ваші рахунки і навіть сейфи. Повідомляється, що податкова стане адміністратором реєстру банківських рахунків і індивідуальних сейфів громадян. Тобто - фактичне скасування банківської таємниці. Уряд цією ідіотською ініціативою хоче запустити тотальний фінансовий контроль за громадянами», - так емоційно відреагував народний депутат Олексій Гончаренко на новину про те, що уряд схвалив проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відповідності актам права Європейського Союзу та відповідним критеріям, встановленим Європейською платіжною радою, з метою приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA)».
Більш флегматичним виявився глава податкового комітету парламенту Данило Гетманцев, на його думку шансу на відкриття банківської таємниці податковій найближчим часом немає. «Вже писав: таке рішення не пройде через Верховну Раду цього скликання», - заявив політик. Член того ж комітету Ярослав Железняк повідомив, що насправді в урядовому законопроєкті немає «поки» доступу саме до банківської таємниці, водночас «чомусь» за це відповідає податкова, а також відбудеться посилення повноважень Мінфіну щодо фінмоніторингу.
Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"? Спробуйте нову LIGA360! Встановіть моніторинг потрібних для вас законів - і всіх пов'язаних судових рішень, НПА та аналітичних матеріалів. Замовте презентацію LIGA360 саме для ваших потреб.
Як пояснив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук, законопроєктом пропонується, зокрема:
створення реєстру рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізичних осіб, де ДПС є держателем та адміністратором цього реєстру;
встановлення обов?язку для Національного банку, банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей направляти до ДПС повідомлення про відкриття та/або закриття рахунків / електронних гаманців фізичних осіб, укладення або припинення договору про надання індивідуального банківського сейфа;
удосконалення процедури верифікації інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб та удосконалення застосування режиму санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання завідомо недостовірних відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структури власності юридичної особи.
Своєю чергою Мінфін уточнив, що до зазначеного реєстру не передаються відомості про рух і залишки коштів за рахунками громадян та про вміст сейфа.Також положення законопроекту не передбачають будь-яких обмежень або затримок у проведенні фінансових операцій фізичними особами у зв'язку з запровадженням реєстру.
Згадуваний вище нардеп Я. Железняк, за результатами аналізу 200 сторінок законопроєкту, зробив висновок, що «цей проєкт у такому вигляді, як є, навряд чи буде зареєстрований» [вочевидь, йшлося про «проголосований» - Ред.]. Передусім - через порушення правил законодавчої техніки, адже уряд спробував одним проєктом змінити одразу 10 законів і 5 кодексів - включаючи КпАП і ККУ.
«Створення та функціонування реєстрів рахунків, сейфів фізичних осіб, реєстрів кінцевих бенефіціарних власників трастів заплановано не пізніше 1 липня 2027 року. Це відповідає нашим зобов?язанням у межах Ukraine Facility, а також Директиві ЄС. Із цікавого: ні Директива, ні Ukraine Facility не зобов?язують нас (чи інші країни-члени) обирати адміністратором цих реєстрів саме податкову. Таке бачення висловив Кабмін. Теоретично, це може бути Фінмон - і це цілком може стати об?єктом дискусій у парламенті до другого читання. Із негативного: незрозуміло, чому Мінфін вирішив розширити свої повноваження цим законом», - розповів нардеп.
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.