Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон про криптовалюту – Гетманцев хвалить проєкт, НКЦПФР критикує

29 квітня 2025, 17:30
75
0
Автор:
Реклама

Ми вже розповідали, що народні депутати у співпраці з експертами розробили проєкт закону, що врегульовує обіг криптовалюти в Україні. У документі, який уже рекомендований профільним Комітетом до першого читання, зокрема, ідеться про легалізацію криптовалюти, надання можливості людям вкладати гроші в цей інвестиційний актив та сплачувати податки з отриманих прибутків. Такий підхід пожвавить інвестиційний ринок в Україні - про це заявив народний депутат, голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Це досить великий і складний законопроєкт, який врегульовує ринок криптовалюти, де запроваджуються норми на кшталт фондового ринку. У нас буде відповідний регулятор, ми пропонуємо, щоб це був Нацбанк із Мінцифрою, вони визначатимуть статус криптобірж, порядок випуску криптоактивів, емісії криптоактивів, їх обігу. Щодо оподаткування, то ми передбачаємо механізм операцій із криптоактивами, схожий із цінними паперами. Ми оподатковуємо прибуток, тобто різницю між тим, що людина вклала в криптоактиви, і тим, що отримала у вигляді доходу за рік», - пояснив парламентарій. Він додав, що громадяни зобов'язані будуть щороку подавати декларацію, якщо здійснювалися операції із криптоактивами.

«Крім того, проєкт закону передбачає для тих людей, які вже мають криптоактиви і не можуть довести активи на їх придбання, перехідний річний період - 2026 рік - на продаж цих активів, декларування доходу від них та сплату лише 5% від їхньої номінальної вартості, тобто з доходу. Думаю, цей законопроєкт значно пожвавить інвестиційний ринок в Україні, дасть можливість розвитку цьому виду діяльності, до того ж ми наблизимося до цивілізованого фінансового світу, який уже здебільшого визнав криптовалюту», - наголосив народний депутат.

Він також зауважив, що фіскальний ефект не є основною метою проєкту закону. «Основна мета законопроєкту - надання можливості нашим громадянам у легальному полі продавати криптовалюту й легально отримувати дохід. Бо нелегальний дохід, який зараз мають українці, та білі гроші - це абсолютно різні речі. Світ рухається до пожвавлення фінансового моніторингу, до того, що будь-яке придбання коштовних речей у світі та в Україні викликає питання: звідки гроші? І вони мають бути білі, тобто з них повинні бути сплачені податки», - підкреслив політик.

Своєю чергою, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) пропонує доопрацювати рекомендований парламентським комітетом законопроєкт про оподаткува,

ння віртуальних активів, та залучити до цього процесу всі відповідальні органи, враховуючи правоохоронні структури. У комісії вважають, що у схваленій комітетом редакції містяться положення, які ставлять під загрозу євроінтеграційний курс України та створюють суттєві ризики для розвитку ринку віртуальних активів. Особливе занепокоєння у НКЦПФР викликає норма про автоматичну авторизацію токенів, що усуває навіть спрощену перевірку, яку пропонувала комісія. У Нацкомісії вважають, що це відкриває шлях до неконтрольованого виходу на ринок провайдерів і емітентів з країни-агресора або юрисдикцій, що підтримують ворога та є прямою загрозою для нацбезпеки.

Окрему стурбованість викликає у Комісії виключення НКЦПФР як одного з регуляторів цього ринку, оскільки у тексті документу зазначений лише НБУ та «інший регулятор», якого визначить Кабінет міністрів за погодженням з Національним банком. «Це сфера відповідальності саме НКЦПФР як профільного регулятора ринку цінних паперів і похідних фінансових інструментів», - підкреслили у комісії.

Очільник НКЦПФР Руслан Магомедов зауважив, що у цифрову епоху питання податків для криптовалюти - не гіпотеза, а реальність, що дуже швидко наближається. Тому НКЦПФР розробила матрицю, яка демонструє варіанти оподатковування різних операцій з віртуальними активами - від майнінгу до airdrop. Вона базується на міжнародному досвіді та адаптована до української юрисдикції.

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини