Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Угода про копалини зі США спричинить зміни до ПКУ і БКУ – чого очікувати

2 травня 2025, 17:05
42
0
Автор:
Реклама

Перший віцепрем'єр-міністр - Міністр економіки України Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови. Кабмін вже зареєстрував у парламенті проєкт Закону про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови (№0309 від 01.05.2025 р.).

Юлія Свириденко назвала ключові положення Угоди:

  • Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати.

  • Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.

  • Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями - вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.

  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду.

Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

Юлія Свириденко також коротко змалювала заплановану модель роботи фонду: Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне. Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Фонд може інвестувати виключно в Україну.

Варто пам'ятати, що додатково підпишуть ще дві міждержавні угоди, які конкретизують умови співпраці США та України. Потім Верховна Рада повинна буде ратифікувати домовленості (під час виступу в парламенті глава уряду сказав, що ратифікуватимуть лише Угоду, а наступні два документи не будуть проходити процедуру ратифікації, оскільки носять допоміжний характер). Більше того - до вітчизняного законодавства слід буде внести цілу низку змін. Передусім - до ПКУ та БКУ.

Член парламентського податкового комітету Ярослав Железняк зауважив з цього приводу: «Я ж сподіваюсь всі розуміють, що для її [Угоди - Ред.] реалізації треба не тільки ратифікація у Раді. Ще треба законів так 15-20 дуже суттєво змінити + окремо Податковий кодекс і скоріш за все Бюджетний кодекс. А це швидко ніколи не буває».

Він також підготував цілий список з потенційними ризиками для України внаслідок підписання Угоди. Серед них:

  • Ризик втрати частини бюджетних доходів. Україна віддає половину доходів від нових ліцензій на природні ресурси до фонду, що зменшує потенційні доходи українського бюджету на довгі роки.

  • Обмеження фінансової самостійності. Гарантована конвертація та переказ коштів. Україна також повинна компенсувати фонду будь-які витрати у разі економічних обмежень.

  • Суттєві правові обмеження та домінування умов США. Пріоритетність Угоди над українським законодавством обмежує право України самостійно регулювати власне законодавче середовище у сфері інвестицій та природних ресурсів.

Більш детально про Угоду та її наслідки - у нашому матеріалі «Які ризики несе Угода зі США про копалини для України та нашої податкової системи».

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини