Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Держслужба зайнятості прокоментувала перехід України на 4-денний робочий тиждень

9 липня 2025, 09:45
889
0
Автор:
Реклама

Ми вже розповідали про позицію глави парламентського фінансового комітету Данила Гетманцева щодо ідеї запровадити робочу чотириденку. Прокоментували цю позицію і в Державній службі зайнятості. Їхній прогноз не такий оптимістичний.

«Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Святкові дні під час війни вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати чи компенсації додатковим відпочинком. А залучати до роботи у вихідні під час війни можливо без згоди профспілки. Максимальний тижневий обсяг робочих годин - до 60-ти замість звичайних 40-ка?годин», - йдеться у повідомленні служби.

Водночас там визнали, що у мирні часи розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень можлива. Так, сьогодні Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об'єднані Арабські Емірати вже впроваджують у своїх країнах модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки. У Польщі стартував експеримент, в якому роботодавці можуть запропонувати своїм працівникам альтернативні моделі скороченого робочого часу.

Спеціалісти Державної служби зайнятості пояснюють, що в Україні чотириденний робочий тиждень на законодавчому рівні не передбачений. Згідно з Кодексом законів про працю стандартними передбачено 40 годин на тиждень. Скорочення цього часу можливе для неповнолітніх, людей з інвалідністю або за домовленістю з роботодавцем. До того ж в умовах воєнного стану на окремих об'єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня збільшена до 60 годин.

«Наразі в країні відсутні законодавчі ініціативи стосовно скорочення тривалості робочого тижня, проте наявні у Служби вакансії від роботодавців диференціюються за режимом робочого часу. Є робочі місця, які пропонують 5-денний робочий тиждень, неповний чи ненормований робочий час, підсумований облік робочого часу, роботу змінами, з поділом робочого дня на частини та у нічний час», - пояснює заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Державної служби зайнятості Євгенія Підлісна.

Наразі країни, які запровадили чотириденний робочий тиждень, відзначають, що найкраще такий графік підходить для ІТ-сектору, креативних та аналітичних професій та для сфери з оплатою за результат. Найбільш незручним такий робочий тиждень є для сфери послуг, виробництва, аграрного сектору та робочих місць з погодинною оплатою праці. «Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей», - кажуть у ДСЗ.

Всі відповіді щодо кадрового обліку на підприємстві - тепер в єдиній платформі LIGA360. Миттєво знайдіть НПА, консультацію експерта чи аналітичну статтю для будь-якої ситуації: відпускні, лікарняні, найм і звільнення працівників, військовий облік тощо. Оцініть переваги в дії, замовивши персональну консультацію.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини