Якщо нерухомість, що перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, то платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - Податок) є одна з осіб - власників. Таку особу визначають за згодою власників, якщо інше не встановлено судом.
Суми Податку з об'єкта оподаткування, що перебуває у власності фізосіб, обчислюють податківці за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Податкове повідомлення-рішення про сплату суми Податку, обчисленого згідно з пп. 266.7.1 ПКУ, разом з детальним розрахунком суми та відповідні платіжні реквізити контролери надсилають платнику податку до 1 липня року, що настає за базовим податковим періодом та у порядку, що визначений ст. 42 ПКУ.
Попередьте незаконні дії з об'єктами нерухомості та діяльність "чорних реєстраторів". Налаштуйте моніторинг в SMS-Маяк та отримуйте сповіщення про будь-які дії щодо майна компанії. Деталі за посиланням.
Податкове повідомлення-рішення про сплату суми Податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абз. 1 пп. 266.7.2 ПКУ, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно:
інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості;
його площу;
ставки та надані фізособам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Платники податку мають право на проведення звірки даних щодо об'єктів нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, та нарахованої суми податку. Для цього слід звернутися з письмовою заявою до органу ДПС за своєю податковою адресою.
При виявленні розбіжностей між даними податківців та даними, підтвердженими платником Податку на підставі оригіналів документів на право власності, орган ДПС за податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми Податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє, відповідно, вважається скасованим.
Також при поданні платником Податку контролерам правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних ДПС, сплачувати такий податок слід на підставі поданих платником відомостей до отримання органом ДПС відомостей від органів держреєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об'єкт оподаткування.
Фізособи - співвласники нерухомості, яка перебуває у їх спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, після подання письмової заяви податківцям про визначеного за їх згодою платника Податку мають право звернутись із заявою про перерахунок Податку за періоди, за які вже було здійснено нарахування іншим співвласникам.
Базовий податковий період дорівнює календарному року, а податкове зобов'язання з Податку може бути нараховано за податкові роки в межах строків, визначених п. 102.1 ПКУ.
ДПС, крім випадків, визначених у п. 102.2 ПКУ, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих податківцями (п. 102.1 ПКУ).
Податківці Головного управління ДПС у Закарпатській області підсумували: після звернення фізособи до контролюючого органу про визначеного за згодою всіх співвласників платника Податку та здійснення перерахунку Податку за періоди, за які вже було здійснено нарахування іншим співвласникам, податківці проводять перерахунок з урахуванням строків давності (1095 днів), що продовжуються на періоди дії карантину (COVID-19), та воєнного стану в Україні.
Спрости рутинні завдання бухобліку з новою LIGA360! Всі джерела для бухгалтера тепер зібрані в єдиному рішенні: аналітика, законодавство, ситуації, коментарі та роз'яснення держорганів. Детальніше за посиланням.