Катерина Борисенко, |
Перевірки з питань трансфертного ціноутворення (далі - ТЦУ) є формою податкового контролю щодо встановлення відповідності умов контрольованих операцій (далі - КО) принципу «витягнутої руки». Головною метою таких перевірок є запобігання заниженню податкової бази оподаткування та ухиленню від сплати податків. Для цього контролюючі органи проводять всебічний аналіз трансфертних цін, аби гарантувати, що прибуток оподатковується в тій юрисдикції, в якій він фактично був сформований.
Перевірки з питань ТЦУ мають ряд особливостей, що відрізняють їх від перевірок, які мають інший предмет аналізу. Йдеться про підстави для проведення, терміни проведення, строк позовної давності тощо. Ці та інші особливості ми розглянемо у цій статті, а також розкажемо як платникам податків підготуватися до податкової перевірки.
Законодавча база
Правові засади призначення та проведення перевірки з питань ТЦУ визначені та регулюються ст. 39 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та Порядком проведення перевірок платників податків з питань дотримання платниками податків принципу «витягнутої руки», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2016 р. № 344 (далі - Порядок № 344).
Підстави для проведення перевірки
Перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» проводиться у формі документальної позапланової перевірки за наявності підстав, визначених пп. 39.5.2.1, пп. 78.1.2, 78.1.5, 78.1.14-78.1.16 ПКУ, а саме:
надання платником податків документації з трансфертного ціноутворення (далі - Документація з ТЦУ) на запит контролюючого органу (детальніше про порядок подання документації читайте статтю);
надання звіту про контрольовані операції;
неподання чи подання з порушенням законодавчих вимог звіту про контрольовані операції, Документації з ТЦУ, глобальної документації з ТЦУ (майстер-файла), звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній;
у разі отримання документально підтвердженої інформації та даних, що свідчать про невідповідність умов КО принципу «витягнутої руки» та/або встановлення невідповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» у межах моніторингу КО;
подання заперечення до акта перевірки або скарги на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення (далі - ППР) в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами ППР у разі якщо платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;
подання платником податків заяви про намір провести пропорційне коригування.
За наявності хоча б однієї з наведених вище підстав керівник контролюючого органу приймає рішення про проведення перевірки з питань ТЦУ, яке оформлюється наказом. Рішення про проведення перевірки має бути погоджене з ДПС.
Відповідно до пп. 39.5.2.4 ПКУ заборонено проводити більше однієї перевірки з питань ТЦУ одного платника податків протягом календарного року, а також повторно проводити перевірку щодо КО, які вже були перевірені.
Водночас проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки» не перешкоджає проведенню інших перевірок (документальних, камеральних, фактичних) згідно з пп. 39.5.4.6 ПКУ.
Коли може розпочатися перевірка
Формально перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» може бути призначена не раніше 1 жовтня року, наступного за звітним. Фактично контролюючі органи ініціюють перевірки значно пізніше, після процедури проведення моніторингу КО. Тобто, податковим інспекторам треба певний час, аби зібрати доказову базу про те, що є ознаки порушення вимог законодавства з ТЦУ. Для цього інспектори проводять аналіз отриманої звітності з ТЦУ, надсилають запити на інформацію платнику податків (детальніше про податкові запити читайте статтю), запитують Документації з ТЦУ, проводять аналіз Документацій з ТЦУ, надсилають запити в іноземні компетентні органи (далі - ІКО) тощо.
На підставі проведеного аналізу готується інформаційне повідомлення з обґрунтуванням підстав для проведення перевірки, яке направляється в ДПС. Погодження або мотивоване заперечення надається ДПС протягом 15 робочих днів з дати отримання інформаційного повідомлення відповідно до п. 2 розділу ІІ Порядку № 344. Наказ про проведення перевірки з питань ТЦУ видається контролюючим органом після отримання від ДПС відповідного погодження.
Тривалість проведення перевірки
Тривалість перевірки дотримання принципу «витягнутої руки» не повинна перевищувати 18 місяців. При цьому, перевірка може бути продовжена на строк, який не перевищує 12 місяців у разі:
необхідності отримання інформації від ІКО,
проведення експертизи,
перекладу українською мовою документів, необхідних для проведення аналізу відповідності умов КО принципу «витягнутої руки».
Рішення про продовження строку перевірки має оформлюватися відповідним наказом згідно з п.3 розділом IV Порядку №344.
Строк перевірки визначається від дня прийняття рішення про її проведення до дня складення акта (довідки) про проведення такої перевірки. Кожні шість місяців контролюючий орган надає платнику податків інформацію про поточний стан проведення перевірки в довільній формі.
У випадку розгляду судом позовів платника податків з питань, пов'язаних з призначенням, проведення або предметом перевірки, термін проведення перевірки переривається до завершення судових процедур. Рішення про переривання терміну перевірки оформлюється наказом, копія якого вручається або надсилається платнику податків у встановленому законодавством порядку.
Які періоди перевіряються
Строком позовної давності для перевірок з питань ТЦУ є 2555 днів (близько 7 років), які відраховуються від останнього дня граничного строку подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період. Однак, варто пам'ятати, що у зв'язку з поширенням пандемії коронавірусної хвороби та воєнним станом, строки декілька разів призупинялися. А отже реальний строк позовної давності є значно довшим.
Тому українським компаніям необхідно забезпечити збереження всіх документів, які податкова може запитати під час проведення перевірки дотримання принципу «витягнутої руки», а саме: первинні документи, контракти, Документації з ТЦУ та додатки до них, результати порівняльних досліджень, тощо.
Надання документів для перевірки
Платник податків протягом 10 робочих днів з дати початку перевірки має надати представникам контролюючого органу документи, пов'язані з предметом перевірки. Якщо під час проведення перевірки виникне необхідність в отриманні додаткових документів або інформації, вони мають бути надані платником податків протягом 15 робочих днів з дати отримання запиту.
Відповідно до пп. 39.5.2.3 ПКУ представники податкових органів мають право отримати від української компанії копії документів, які належать до предмета перевірки, засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою.
Документи, які створювалися в електронній формі, можуть надаватися засобами електронного зв'язку з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» № 851-IV та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» № 2155-VIII.
Права контролюючих органів
Окрім загальних прав, визначених ст. 20 ПКУ, контролюючий орган, який проводить перевірку з питань ТЦУ, має додаткові права відповідно до пп. 39.5.2.13 ПКУ, а саме:
а) надсилати запити про надання документів (інформації) щодо КО іншим платникам податків, які:
є сторонами КО, що перевіряється, або
були задіяні в ланцюгу постачання товарів (робіт, послуг), що є предметом КО, або
з урахуванням інформації, отриманої від платника податків та/або від інших суб'єктів інформаційних відносин, володіють інформацією, необхідною для визначення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки».
б) проводити опитування посадових осіб та/або працівників платників податків, які є сторонами КО;
в) надсилати запити ІКО держав щодо предмета та обставин здійснення КО та/або щодо господарської діяльності та фінансової звітності нерезидента - сторони КО;
г) проводити зустрічі з платником податків (уповноваженими ним особами) для обговорення методів визначення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки», застосованої контролюючим органом під час перевірки;
ґ) відвідувати та проводити з дозволу платника податків огляд приміщень, об'єктів та споруд, де провадиться діяльність платника податків, пов'язана з проведенням КО.
Оформлення та оскарження результатів перевірки
У разі якщо за результатами податкової перевірки було встановлено, що умови КО не відповідають принципу «витягнутої руки», представники контролюючого органу складають акт перевірки у двох примірниках. Якщо порушення відсутні - складається довідка.
Згідно з пп. 39.5.2.17 ПКУ акт про результати перевірки з питань ТЦУ має містити документально підтверджені факти відхилення умов КО від умов, що відповідають принципу «витягнутої руки», обґрунтування того, що таке відхилення спричинило неправильний розрахунок обсягу оподатковуваного прибутку платника податку та/або заниження суми податку із наведенням відповідних розрахунків.
Якщо платник податків незгодний з висновками перевірки або інформацією, вказаної в акті, він має право подати свої заперечення до контролюючого органу, який проводив перевірку, протягом 30 календарних днів від дня отримання акту. Такі заперечення розглядаються протягом 30 робочих днів, які настають за днем їх отримання (пп. 39.5.2.20 ПКУ).
Висновок
Платник податків, який здійснює контрольовані операції, має вчасно та в повному обсязі готували звітність з ТЦУ, проводити грунтовний аналіз цін в КО, надавати вичерпну відповідь на інформаційні запити контролюючих органів. Документи, які відносяться до КО мають зберігатися мінімум сім років, а враховуючи перенесення строків позовної давності - близько дев'яти років.
Податкова перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» - це інструмент, який контролюючий орган застосовує у крайному випадку, у разі, якщо має грунтовні підстави вважати, що у платника податків наявні ризики з ТЦУ. Тому компаніям варто зосередитися на належному документуванні своїх операцій, справедливому ціноутворенні та готовності до діалогу з контролюючим органом у разі потреби. Це не гарантує відсутності перевірки, але значно знижує ймовірність її проведення та підвищує впевненість компанії у власній позиції.
Якщо вашій компанії потрібна підтримка в підготовці звітності з трансфертного ціноутворення або виникають питання щодо застосування українських правил трансфертного ціноутворення - команда Forvis Mazars готова допомогти.
Ми допомагаємо бізнесу проводити якісний аналіз відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки", вчасно подавати необхідні форми звітності, а також надавати вичерпні відповіді на запити контролюючих органів. Звертайтеся - допоможемо впевнено пройти всі етапи.
Forvis Mazars - це глобальна мережа професійних послуг, що спеціалізується на аудиторських, бухгалтерських, консалтингових, податкових та юридичних послугах. Ми працюємо у понад 100 країнах і територіях світу та залучаємо досвід 40 000+ професіоналів для надання допомоги клієнтам будь-якого розміру на кожному етапі їх розвитку.
У 2023 та 2024 роках компанія Forvis Mazars в Україні увійшла до числа найефективніших податкових фірм в Україні згідно з міжнародним рейтингом ITR World Tax (категорія: Трансфертне ціноутворення).
Катерина Борисенко,
Лідерка практики трансфертного ціноутворення, Forvis Mazars в Україні
[email protected]