Група з 18 нардепів, серед яких Д. Арахмія, Д. Наталуха, Р. Костенко, зареєструвала у парламенті проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану (№13335 від 30.05.2025 р.). Його мета - внести зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для (процитуємо пояснювальну записку до проєкту) «забезпечення належної організації і порядку бронювання військовозобов'язаних працівників підприємств, установ і організацій, які в установленому Кабінетом Міністрів України порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу». Крім того, проєктом акта пропонується внести зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» з метою «розширення особливостей укладення трудового договору в умовах воєнного стану та особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця» на тих же юрособах.
Отже, у статті 25 Закону про мобілізацію хочуть дописати, що бронюванню підлягають військовозобов'язані працівники підприємств, установ і організацій, які визначено критично важливими у сфері ОПК:
у яких відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ;
чи/та такі працівники не перебувають на військовому обліку;
чи/та не уточнили персональні дані;
чи/та перебувають в розшуку (крім випадків порушення ст.ст. 336-337 ККУ).
Тривалість такого бронювання не має перевищувати 45 календарних днів з дня укладання трудового договору з таким працівником та надається не більше одного разу за один календарний рік.
У ст. 2 Закону №2136 хочуть дописати, що при укладенні трудового договору на підприємства, установи і організації, які в установленому КМУ порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері ОПК, строк випробування при прийнятті на роботу, не може перевищувати 45 календарних днів для будь-якої категорії працівників.
З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили такі роботодавці повинні отримати право укладати трудовий договір з працівником, у якого відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ чи/та він не стоїть на обліку у ТЦК (СБУ, розвідоргані), на час проходження строку випробування при прийнятті на роботу.
Також, проєктом акта пропонується розширити особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (ст. 5 Закону №2136): у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця, якщо військовозобов'язаний працівник протягом строку випробування при прийомі на роботу на підприємства, установи і організації, які визначено критично важливими у сфері ОПК, не привів свої військово-облікові документи у відповідність до вимог чинного законодавства.
Комітет Верховної Ради з питань з питань національної безпеки, оборони та розвідки уже рекомендував парламенту за результатами розгляду в першому читанні прийняти законопроєкт № 13335 за основу, доручивши Комітету доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням поправок і пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.
Своєю чергою, Міноборони у червні 2025 року не підтримало законопроєкт і надало критичні зауваження до нього, інформує «Судово-юридична газета». «Надання переваг працівникам підприємств, установ і організацій, які визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу, перед військовозобов'язаними, які підлягають бронюванню на підставі ч. 1 статті 25 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», є неприпустимим», йдеться у висновку міністерства.
«Водночас зазначаємо, що бронювання військовозобов'язаних здійснюється з урахуванням зокрема наявності у військовозобов'язаних військово-облікових документів, перебуванні на військовому обліку та дотриманні ними правил військового обліку», - зазначили у Міноборони.
Про бронювання і військовий облік у практичній площині - дізнавайтесь у новій LIGA360. Свіжа аналітика, практика правозастосування, судова практика та роз?яснення держорганів на одній платформі. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.
Читайте також: