Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бронювання працівників від мобілізації у 2025 році – від А до Я

14.32, 14 липня 2025
613
0

Як забронювати своїх співробітників під час дії воєнного стану

Бронювання працівників здійснюється насамперед на підставі Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На сьогодні фактично існує дві процедури бронювання - за Постановою №45 і за Постановою №76. Розповімо більш детально про це.

Бронювання за Постановою №45

Нагадаємо, що Постанова №45 має гриф «Для службового використання», нею затверджено Порядок бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час. Згідно з цим Порядком здійснюється бронювання військовозобов'язаних, які працюють:

  • в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;

  • на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення).

Відповідно до Постанови №45 керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств готують визначені відповідним Порядком документи щодо бронювання військовозобов'язаних, які під час дії воєнного стану набули право на відстрочку, або прийняті на роботу в державні органи, місцеві органи, підприємства на посади, які включені до затверджених урядом переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час.

Відстрочки, надані військовозобов'язаним відповідно до Порядку №45, є чинними протягом строку, на який вони надані. Строк відстрочки зазначається у Посвідченні та Повідомленні про зарахування військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік (за формою згідно з додатком 5 до Порядку № 45). Надані відстрочки підлягають анулюванню у випадках, визначених пунктом 16 Порядку № 45.

Не так давно оновили правила бронювання працівників за Постановою №45, про це повідомляв представник ТЦК. А ще навесні з бронюванням за цими правилами виникли певні складнощі (ми повідомляли про це в новині "Бронювання за Постановою №45 - повідомляють про анулювання та зміну строків"), але згодом пристрасті стихнули.

Підготуйтесь до нових правил бронювання з LIGA360. Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та дізнайтеся, як вона може трансформувати ваш підхід до бронювання.

Бронювання за Постановою №76

Більш поширена процедура бронювання військовозобов'язаних, визначена Постановою №76. Вона дозволяє бронювати через Портал Дія працівників від мобілізації тим роботодавцям, які визнані критично важливими. Суттєві зміни у процедурах бронювання за Постановою №76 відбулися весною цього року. Читайте про них у статтях "Старий механізм, нові вимоги: що змінилось у бронюванні працівників із квітня 2025 року" та "Бронювання працівників критично важливих підприємств та установ: що змінилося з 5 березня 2025 року".

Потурбуватися, при цьому, про себе доведеться і самому працівнику з числа військовозобов'язаних: для успішного бронювання він повинен перебувати на військовому обліку, перебувати в офіційно оформлених трудових відносинах з критично важливим підприємством, уточнити персональні дані у ТЦК (чи через Резерв+), не перебувати у розшуку.

Бізнес, який претендує на статус критичності, повинен:

а) мати розмір нарахованої середньої заробітної плати за останній календарний місяць становить у 2,5 разу більше середньої (тобто мінімум 20 тисяч грн, але цей показник не застосовують до юросіб державної чи комунальної власності, лише для приватного сектору);

б) не мати заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ;

в) відповідати принаймні ще одному з таких критеріїв:

  • загальна сума податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, має перевищувати еквівалент 1,5 млн євро за середньозваженим офіційним курсом НБУ (слід надати довідку контролюючого органу, на обліку якого перебуває компанія);

  • розмір надходжень в іноземній валюті перевищує еквівалент 32 млн євро за середньозваженим офіційним курсом НБУ;

  • підприємство має важливе значення для національної економіки чи потреб територіальної громади. Відповідні критерії встановлюються органами виконавчої влади тощо за погодженням з Мінекономіки та Міноборони;

  • компанія є резидентом Дія Сіті;

  • компанія є мобільним оператором, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 200 млн гривень або постачальником фіксованого зв'язку, середньомісячний розмір чистого доходу перевищує 20 млн гривень.

Відповідаєте цим вимогам? Надішліть офіційний лист до органів виконавчої влади або військових адміністрацій з обґрунтуваннями відповідності критеріїв та отримуйте статус критичності. До речі, у Мінекономіки стверджували, що фактично бронювання залежить і від стану військового обліку у роботодавця.

Ну а більше про розрахунок заробітної плати для бронювання працівників можна дізнатися з таких публікацій:

На цьому етапі керівнику юрособи варто визначити список працівників, які будуть заброньовані. Слід визначити чи підлягає той або інший працівник бронюванню взагалі (виконання ним обов'язків, про які ми говорили вище), визначити ті посади, без яких підприємству (установі, організації) буде складно функціонувати. Доцільно обирати такі посади, які є критичними для вашої галузі та дефіцитними на ринку. Важливо, що з 5 березня під час розрахунку дозволених обсягів бронювання будуть враховуватися мобілізовані після 18 травня 2024 року (ми розповіли про це у новинах "Роботодавці можуть забронювати більшу кількість працівників - Мінагрополітики" та "Довгоочікувані оновлення в бронюванні через Дію - які зміни").

Переліки й категорії працівників, яких можна вносити до списків для бронювання, а також обсяги бронювання залежно від видів органів влади чи підприємств (установ, організацій) визначено в п. п. 5 - 10 Порядку № 76. Детальніше - у матеріалі "Бронювання військовозобов'язаних працівників: як урахувати обмеження щодо кількості".

Коли юридична особа отримала статус критичності, вона вже може бронювати співробітників. Зараз це можливо тільки через портал Дія за списками, які формуються керівником підприємства або уповноваженою ним особою. Процес бронювання максимально автоматизований і відбувається в електронному вигляді, займає в середньому 72 години.

Щоб забронювати працівників через Дію, потрібно пройти кілька простих кроків (покрокову інструкцію як забронювати працівників у Дії давали у Мінцифри):

1) Авторизуйтеся на порталі Дія, оберіть послугу «Бронювання працівників» та натисніть «Подати заяву».

2) Вкажіть дані працівників, яких плануєте забронювати (за встановленою формою, в якій потрібно заповнювати потрібно усі графи).

3) Підтвердіть заробітну плату працівника.

4) Перевірте правильність внесених даних і підпишіть заяву. Підпис ставить керівник підприємства або уповноважена особа.

Результат надійде на вашу електронну пошту та в кабінет на порталі Дія. Якщо бронювання успішне, воно відобразиться в системі Резерв+ працівників. Міноборони свого часу пояснювало, чому в застосунку Резерв+ можуть бути відсутні дані щодо наданої відстрочки

До речі, якщо працівники перебувають на військовому обліку в СБУ чи розвідувальних органах, то для їхнього бронювання існує певна специфіка, про яку можна дізнатися з відповідних публікацій:

Як працювати ефективніше й уникати ризиків для твоєї компанії? З рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program.

Кількість заброньованих за Постановою №76

За загальним правилом, критично важливе підприємство може забронювати не більше 50% загальної кількості військовозобов'язаних працівників, але для окремих галузей чи суб'єктів господарювання встановлено вищий відсоток. Зокрема, можливість забронювати до 100% своїх працівників стосується:

  • підприємств паливно-енергетичного комплексу (за рішенням Міністерства енергетики).

  • підприємства, що виконує функції технічного адміністратора Порталу Дія.

  • підприємств оборонно-промислового комплексу (за рішенням Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості).

  • підприємств, до складу якого входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю (за рішенням Міністерства молоді та спорту).

Також є категорії працівників, які можуть бронюватися поза лімітом компанії, а саме:

  • медичні працівники, для яких робота в закладах охорони здоров'я є основною,

  • працівники аварійно-відновлювальних бригад, що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж,

  • працівники бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв'язку,

  • працівники аварійно-відновлювальних бригад, що забезпечують роботу газорозподільних систем.

Подробиці бронювання в окремих галузях економіки розкрито в таких статтях і повідомленнях:

Тривалість бронювання за Постановою №76

Відстрочки, які оформлені за Постановою №76, діють протягом строку, який залежить від статусу роботодавця:

  • до 12 місяців - працівників підприємств, установ, організацій, які визнані критично важливими для економіки чи життєдіяльності в особливий період, працівники операторів протимінної діяльності;

  • на строк дії договору чи контракту - працівників підприємств, критично важливих для забезпечення ЗСУ, спецустанов ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом яких є Україна відповідно до міжнародних договорів;

  • на строк проведення мобілізації - працівників та службовців органів держвлади, держорганів, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів.

  • Постановою №?650 передбачено підстави, за яких відстрочка, надана у зв'язку з бронюванням, підлягає анулюванню, а саме:

  • тимчасове розірвання трудового договору військовозобов'язаного з підприємством;

  • роботодавець через Дію може анулювати бронювання в будь-який момент;

  • завершення підприємством, установою, організацією виконання мобілізаційного завдання (замовлення) або його скасування;

  • завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

  • позбавлення підприємства, установи і організації статусу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ і організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

  • ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;

  • звільнення військовозобов'язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації.

Варто також звернути увагу на публікацію "Анулювання бронювання працівника: які дії роботодавця".

Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.

Що ще потрібно знати про бронювання

Керівникам, кадровикам та юристам підприємств, установ і організацій радимо також звернути увагу на наступні публікації:

Роботодавцям ще варто пам'ятати і про безпосередньо пов'язане з бронюванням інформування ПФУ про суттєві зміни у трудових відносинах. Ми повідомляли деталі цієї процедури у своїх матеріалах:

До речі, ми повідомляли хто саме з заброньованих працівників може перетинати кордон та які документи потрібні. А у ЗСУ пояснювали чи потрібно заброньованим працівникам додатково звертатися за відстрочкою до ТЦК.

Також ми розповідали про можливі зміни у системі бронювання:

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему